Takip et: Tüp Bebek Forum | Facebook | Twitter

Buradasınız: Anasayfa » Gebelik » Tüp Bebek Tedavisi ile Hamile Kalan Bayanlarda Yorgunluk

Hamilelikte Yorgunluk

Hamilelik süresince en sık karşılaşılan yakınmalardan biri de anne adayının yorgun hissetmesidir. Bu durumla nasıl baş edebileceğinizle ilgili önerilerimiz, hamilelik döneminizi daha rahat geçirmenize yardımcı olacak. 9 aylık yolculuğunuzda mutlu anların yanı sıra sıkıntılı günler yaşamanız da kaçınılmaz olacak. Uykusuzluk, mide bulantısı gibi şikayetlere bir de yorgunluk halleri eklendiğinde ise hayat sizin için biraz zortaşabilir. Tüm bu yaşadıklarınız, hamileliğin bedeninizde yarattığı doğal değişimlerdir aslında.

Tüp bebek tedavisinden sonra gebeliğiniz çok rahat ilerliyor. Ancak hamileliğinizin getirdiği mutlulukla birlikte gelen yorgunlukla da başa çıkmalısınız. Tüp bebek tedavisi gören hamile bayanlarda olan yorgunluğu hafifletmek amaçlı sizlere bazı tavsiyelerimiz olacak ve bu süreci daha dinç olarak atlatacaksınız

Hamilelik doğal değişim sürecidir…

Hamilelik, kadınlarda tam anlamıyla tepeden tırnağa değişikliklerin ortaya çıktığı bir dönemdir. Bu değişikliklerin hepsinin ortak amacı, sizi doğuma ve bebeğinizi beslemeye hazırlamaktır. Doğa, sizdeki.hazırlıkları, en kötü koşullarda doğum yapacakmışsınız ve bebeğinizi de yine en kötü koşullarda emzirecekmişsiniz gibi anne ve bebeği maksimum korumaya alacak şekilde yapar. Hamilelik döneminde; ilk aylarda bazı maddelere karşı ilgi duyarsınız, bazılarının adını bile duymak istemezsiniz.

Sabah kalktığınızda bulantı hissedersiniz ve tüm gün uyumak istersiniz. Amaç, vücudunuzun ihtiyacı olan maddeleri almak, toksik olabilecek (sigara dumanı gibi…) maddelerden kaçınmanızı sağlamaktır. Bebek hareketlerinin henüz başlamadığı dönemde sabah bulantısı size hemen hamile olduğunuzu hatırlatır. Gün boyu olan uyuma eğilimi sizi hamileliğin ileri aylarında dinamik olmaya hazırlar. Solunum kapasitesi artar, soluk alma derinleşir, Amaç, bebeğe maksimum oksijen gitmesi ve hamileliğin ilerleyen dönemlerinde rahminiz akciğerleri yukarı doğru ittirdiğinde de yeterli oksijen alımının sağlanmasıdır.

Kalp-damar sisteminizde dolaşan kan hacmi ve tüm vücut sıvınız yüzde 50 oranında artar, kalp daha güçlü ve daha hızlı çalışır. Amaç, bebeğe maksimum oksijen ve gıda maddesinin gitmesinin sağlanması, doğumdaki muhtemel aşırı kan kaybı için kan yedeklenmesidir. Doğumdaki kan kayıplarını en aza indirmek için kanınızın pıhtılaşma kabiliyeti artar. Kas-eklem sisteminizde genel bir gevşeme hali olur. Karnınızda büyüyen bebeğe yer açmak ve pelvisinizin (çatınızın) genişleyerek doğuma hazır hale gelmesini sağlamak için bu gereklidir, ilk başlarda uykuya eğiliminiz artar, sonlara doğru gece içinde birkaç kez uyuma-uyanma döngüleri yaşarsınız. Bunun sebebi de hamileliğin başlarında beyninizde sağlıklı işlevler için gerekli maddelerin depolanmasını sağlamak, sonlarda ise doğduktan sonra iki-üç saatte bir emzireceğiniz bebeğiniz için uykusuzluğa alışmanızı sağlamaktır. Bu dönemde başta karın bölgesi olmak üzere vücudunuzda yağ dokusu artar. Amaç, emzirme dönemindeki muhtemel bir kıtlıkta sizin ve bebeğinizin sağ kalmasını garanti altına almaktır.

Başta koku duyusu olmak üzere tüm duyu sistemleriniz daha iyi çalışır. Sebebi; bebeğinizi tehlikelerden daha iyi koruyabilmektir. Doğum sonrası anneler neredeyse bebeklerinin yan odadaki solunum seslerini bile duyacak kadar hassas bir İşitme duyusuna sahip olurlar. Bebeğiniz de size aldığı pozisyonla yardımcı olmaya çalışır. Bebeklerin yüzde 90′ı anne karnında vücutlarını sola döndürerek yatarlar. Çünkü vücudunuzun sağ yanında yer alan büyük toplardamarlara baskı olmasını engellemeye çalışır. Siz de uykunuzda otomatikman sola yatış pozisyonu alarak bu duruma katkıda bulunursunuz.

Tüm bu değişikliklerin yanında yorgunluk, hamilelikte ortaya çıkan belirtiler arasında muhtemelen en sık ve hemen tüm anne adaylarında görülenidir. Yorgunluğu aslında belirti değil, uyarı olarak algılamak daha doğrudur. Hamileliğin ilk haftalarında ortaya çıkan yorgunluk ve uykuya eğilim, ikinci trimester’de ortadan kalkmışken son haftalarda kendini yine göstermeye başlar ve sizi bedeninize daha çok özen göstermeniz gerektiği yönünde uyarır.

Yorgunlukla naşıl başa çıkarsınız?

İşte size hamileliğiniz boyunca yorgunlukla başa çıkma önerileri:

 • ister ev hanımı, İster çalışıyor olun fırsat buldukça istirahat etmeye ve uyumaya çalışın.
 • Kendi kapasitenizi aşan veya yapmak istemediğiniz şeylere “Hayır” demeye özen gösterin.
 • Düzenli egzersizlere veya en azından günlük yürüyüşlere devam edin. Beslenmenize özen göstermeyi sürdürün. Aşırı karbonhidratlı ve yağlı yiyecekler sizin aşırı kilo almanıza neden olabileceği gibi sindirim sisteminizin fazladan çalışmasına neden olarak sizi yorar.
 • Ruhsal stresten uzak durun. Hamilelik dönemi ve bebeklerle ilgili olumsuzluk çağrıştıran yayınlardan, yazılardan ve kişilerden uzak durun.
 • Uyku saatlerinizi iyi düzenleyin.
 • Uyku, hamileliğinizin kaliteli geçmesi açısından önemlidir, ilk haftalarda uykuya eğilim artarken sonrasında uykusuzluk sorunu yaşamaya başlayabilirsiniz. Uykusuzluk sorunu genelde son haftalarda belirgin olmasına karşın hamileliğin her döneminde sizi gündüzleri nakavt edecek duruma gelebilir.

Rahat bir uyku için öneriler…

Hamilelikte sağlıklı şekilde geçireceğiniz uyku vakitleriniz de yorgunlukla başa çıkmada yardımcıdır. İşte size rahat bir uyku için öneriler:

 • Her gün mümkün olduğunca aynı saatlerde yatın ve sabah aynı saatlerde kalkın. Bu, santral sinir sisteminizi eğitecektir.
 • Gece yatmadan birkaç saat önce sıvı almamaya özen gösterin. Bu, geceleyin tuvalet ihtiyacı nedeniyle uyanmanıza engel olacaktır.
 • Akşamları kafein içerikli içecekler tüketmeyin, Kafein en iyi uyku açıcılardan biridir.
 • Gece yatmadan önce doktorunuzun önerdiği egzersizleri uygulayın. Egzersiz, kaslardan kana laktik asit geçmesini sağlar ve bu madde uykuya dalmanıza yardımcı olur.
 • Oda sıcaklığınızı 21 dereceye ayarlayın. Aşırı sıcak veya aşırı soğuk bir oda uyumanızı engeller.
 • Mide ekşimesi sorununuz varsa birkaç yastık birden kullanın.
 • Mümkün olduğunca sol yanınıza yatarak uykuya dalmaya çalışın. Bu önlem nefes darlığı sorununuza çare olabilir.
 • Yatmadan önce ılık duş almak, ılık süt içmek bazı anne adaylarında uykuya dalmayı klaylaştırabilir.
 • Uykusuzluk sorununuz belirginse ve sürekli bir yandan diğer yana dönüyorsanız yatağınızı değiştirmeyi ve hatta yalnız uyumayı deneyin. Eşiniz buna mutlaka anlayış gösterecektir.
Bu Yazıyı Paylaş !!!

© 2010 Tüp Bebek – Tüp Bebek Merkezi , İnfertilite, Tüp Bebek Yöntemleri , Ankara Tüp Bebek , Kadın hastalıkları, İstanbul tüp bebek merkezleri, tüpbebek, tupbebek · Takip et:YazılarYorumlar · İletişim · Forum ·Site haritası

izmir İlaçlama Pet bardak su kaynak suyu böcek ilaçlama istanbul ilaçlama istanbul ilaçlama seo doğal kaynak suyu akrep ilaçlama