7 günlük yaz diyeti

7 günlük yaz diyeti

Bu yiyecekler bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi; metabolizmayı da hızlandırıyorlar. Kilo vermek, forma girmek kolaylaşıyor. Baharın gelmesinin en büyük avantajıysa D vitaminini daha bol alabilme imkânımızın olması. D Vitamini metabolizmayı hızlandırıp yağ yakılmasına destek sağlıyor. Böylece daha sağlıklı ve ince olma şansımız artıyor. Her gün açık havada, teninize direkt güneş ışığı temas edecek şekilde 15-20 dakika yürümenin bünyeye çok iyi geldiği de yadsınamayacak bir gerçek.

MEVSİM DEĞİŞİKLİKLERİ ÖNEMLİ

Mevsim değişiklikleri beslenmemiz üzerinde olumsuz etkiler yapıyor. Çünkü bu dönemlerde genellikle kendimizi yorgun, halsiz ve isteksiz hissediyoruz. Bazı kişiler özellikle kıştan bahara ve bahardan yaza geçişlerde yorgunluk ve halsizlikten kıvranırken, bazıları mevsim değişikliklerinden hiç etkilenmez. Kişilerin arasındaki bu fark, bedenin veya ruhun bir oyunu değil. Fark, mevsim değişikliklerinden etkilenmeyen kişilerin bu değişikliklere karşı uygun davranışlar sergileyerek yorgunluğu yanlarına yaklaştırmamalarında yatıyor.

Su içme alışkanlığı kazanın

Susuzluk hissi yaşamıyor olsanız da, su içmeye özen göstermelisiniz. Günde 8-15 bardak su, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve mevsim değişikliklerine bağlı -olası- kabızlık sorununu çözecek. Mevsim değişikliğine bağlı dolaşım problemlerinden kurtulmanın da tek yolu bol bol su içmektir. Susamadan su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

C vitaminini yeterli ve düzenli tüketmeyi ihmal etmeyin BedeninC vitaminine duyduğu ihtiyaç bahar ve yaz döneminde artabilir. Eğer C vitaminini doğal besinlerle yeteri kadar alamıyorsanız, mevsim değişikliğinin oluşturduğu problemleri şiddetli bir şekilde ve uzun süre yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Sofranızda C vitamini açısından zengin olan yeşil biber, kuşburnu, maydanoz gibi besinlere ve C vitamini kaynağı olan diğer sebze ve meyvelere geniş yer vermelisiniz. Sigara içenlerin C vitamini ihtiyacı, içmeyenlerin iki katidir. Bu nedenle sigara tiryakileri C vitamini alımlarına ve beslenmelerine daha fazla özen göstermek zorundadır.

Alkolü kontrollü tüketin

Alkol tüketimi, mevsim değişikliği problemlerini kamçılar. Özellikle sonbaharda alkol tüketimi kontrollü olmalıdır. Bu nedenle mevsim geçişinde alkol tüketimini minimuma indirmeye çalışmalısınız Eğer mecbursanız, hafif alkollü içecekleri tercih etmeli ve 1-2 kadehten fazlasına hayır demelisiniz. Vücudunuzu alkolden daha çabuk temizlemek için alkollü içeceklerle birlikte ve alkollü içecek tüketiminden sonra bol su içmeye özen göstermelisiniz.

YETERLI VE DENGELİ BESLENİN

Kafein tüketiminde dikkatli olun Sabah uyanabilmek, alkolün etkisinden kurtulmak, gün içerisinde yorgunluğu vermek için öğleden sonra beş çavında ve uzun akşam sofralarında da bol bol tükettiğiniz çay ve kahve miktarını kontrol altında tutmalısınız. Mevsim değişikliğinin getirdiği yorgunlukla savaşmak için aşırı kafein tüketmek yanlış bir uygulama. Çünkü kafein aşırı alındığında kalp çarpıntısına ve vücutta su kaybına neden olabilir. Az miktarda kafeinin uyarıcı etkisi olduğu doğrudur fakat dört kupa kahveden fazlasını, Olimpiyat Komitesi tarafından bile doping olarak kabul edildiğini aklınızda tutun.

Yeterli ve düzenli beslenin

Az ve sık beslenmek, bu dönemde de oldukça önemli. Düzensiz beslenme ve uzun süreli açlıklar kan şekerinin dengesiz yükselmesi ve düşmesine neden olabileceğinden sonbahar yorgunluğunu daha kötü hale getirebilir. Bu nedenle siz siz olun, mevsim geçişinde olduğumuz şu dönemde de günde altı öğün beslenmeye ve gün içerisinde dört saatten uzun süre aç kalmamaya özen gösterin.

Acı baharatları bir süreliğine de olsa rafa kaldırın

Midelerin daha hassas olduğu bahar günlerinde, acı baharatları mümkün olduğunca az tüketmeye gayret etmelisiniz. Kırmızıbiber başta olmak üzere acı baharatlar, mide asit salgısının artmasına neden olarak rahatsızlık hissetmenize yol açabilir. Kıpırdayın Kendinizi yorgun hissedip sosyal hayattan uzaklaşarak yorgunluğu alt edemezsiniz.

Eve kapanmak yerine açık havada en az yarım saatlik yürüyüşler yapın ve oksijen kapasitenizi yükseltin. Uyku düzeninizi sağlayın Uyku düzeninizin olmaması ya da dengesiz ve belirsiz uyku saatleri, mevsim yorgunluğunun belirgin bir hal almasına yol açabilir. Bu durumu engellemek ve yorgunluktan bir an evvel kurtularak yaza daha enerjik şekilde merhaba demek için, yapmanız gereken sağlıklı bir uyku düzeni kurmak ve günde 6-8 saat uyumaktır.