8 adımda cilt kanserinden korunun

8 adımda cilt kanserinden korunun

-Cilt kanserinden korunmak için öncelikle güneş ışınlarıyla teması azaltmak gerekiyor.

-Özellikle ultraviyole ışınlarının yeryüzüne dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında, koruyucu sürmeden dışarıya çıkılmaması öneriliyor.

-Solaryum gibi suni ultraviyole kaynaklarından kesinlikle uzak durulması gerekiyor.

-Açık renk koruyucu giysiler giyilmesi, geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğü kullanımı, ihmal edilmemesi gereken önemli noktalar arasında yer alıyor.

-Kumsalda, gölgede oturulması tercih ediliyor. Gölgede olunsa bile güneş koruyucu krem ve sprey kullanımının unutulmaması bekleniyor.

-Güneş ürünlerinin, düzenli sürülünce etkilerini koruduğu belirtiliyor. Ürünü dışarıya çıkmadan 15-20 dakika önce sürmek ve her 2 saatte bir tekrarlamak gerekiyor. Deniz sonrasında ve terleyince işlemin yenilenmesi öneriliyor.

-Koruyucu güneş ürünün son kullanma tarihine dikkat edilmesi gerekiyor. Ürünlerin üzerlerinde son kullanma tarihi yoksa, raf ömürleri 3 yıl oluyor. Sıcak ortamda bırakılmaları halinde ise bu süre kısalıyor.

-Hormon, antibiyotik, tansiyon, kolesterol, diyabet ve ağrı kesici ilaçlar güneşe hassasiyeti artırdığı için daha dikkatli olunması gerekiyor. Nasıl bir önlem alınması gerektiği konusunda, mutlaka doktordan görüş alınmalı.

Bu belirtilerde doktora başvurun

Kollarınızda 20 ve üzeri sayıda ben varsa; Vücudunuzun bir yerinde bir aydan fazla süredir var olan yaralar, kabuklanmalar ve kabartılar bulunuyorsa; Cildinizde daha önce görmediğiniz ve diğerlerine benzemeyen bir ben olduğunu fark ettiyseniz; Ailenizde melanom görülmüşse; Bir bende boyut, renk, yapı değişikliği söz konusuysa; hiç vakit kaybetmeden bir doktora görünün.