8 Aylık Bebek Beslenmesi

8 Aylık Bebek Beslenmesi

Tam 8 aydır tüm ilginizin üzerinde olduğu bebeğiniz ile ilgili yeni zorluklarla karşılaşmaya devam edeceğiniz bir döneme giriyorsunuz. Bebeğiniz, bundan sonra yeni şeyler keşfetmek isteyecek, yemeklere olan ilgisini kaybedecek, kaşıkla beslenmek istemeyecek ve daha birçok sorun!

8 aylık bebek beslenmesinde, bebeğiniz parmaklarını kullanarak yemek yemek isteyecektir. Bu, bebeğinize gıdaları eline vererek, bebeğinizin ebatlarını keşfetmesine yardımcı olacaktır. Bebeğinizin 8. ayı tamamlandığında, şu gıdalar ile başlayabilirsiniz;

1. Yumurta

2. Tavuk

3. Peynir

4. Yoğurt

5. Tofu

6. Karnabahar

7. Brokoli

8. Kivi

9. Balık

Bebeğiniz yemek sırasında masanın kenarında yüksek bir sandalyeye oturması en iyisidir. Böylece dağınıklığı kontrol altına alacak ve bebeğinizin yiyeceklerle oynamak için geniş bir yüzeyi olacak.

– Ne Tür Yiyecekler Verilebilir?

Sebzeleri haşlayıp şeritler haline keserek verilebilir. Elma, armut gibi meyve küpleri verilebilir. Bebeğinize, tek seferde bir yiyecek denemesine izin verin. Örneğin bir gün elma denemek, diğer bir gün armut denemek daha iyi olacaktır. 8 aylık bebek beslenmesinde, şekerin ve tuzun gol olduğu fast food gıdalardan kaçınılmalıdır. Reddettiği yiyecekler olursa, birkaç gün sonra tekrar deneyin, bu kez hoşuna gidebilir. Yiyeceklerini ağız büyüklüğünde parçalar halinde kesmeyin. Bebeğinizin yumruğunun boyutu idealdir.

Yemek programını aşağıdaki gibi ayarlayabilirsiniz;

Kahvaltı: 09:00

Ara: 11:00

Öğle yemeği: 13:00

Ara: 16:00

Akşam yemeği: 19:00-21:00

 

Öğünler arasında bebeğinizi emzirmeye devam edin. Lütfen küçük bebeğiniz için hala ana enerji ve beslenme kaynağı olan anne sütünü bırakmayın.