Adet Düzensizliği – Anormal Kanamalar

Adet Düzensizliği – Anormal Kanamalar

-Adet döneminde ortalama kanama süresi de 5 ± 3 gün olarak kabul edilmektedir. Yani en az 2 gün, en fazla 8 gün süren adet kanaması normal sınırlar içindedir.

-Kanamanın miktarı da son derece önemlidir, bir adet kanması boyunca kaybedilen kan miktarı yaklaşık olarak ortalama 40 ml olup, en fazlası yaklaşık olarak ortalama 80 ml en azı 20 ml dir.

Bunların dışındaki kanamaları son derece normal dışı kabul etmekteyiz ve bu anormal kanama dediğimiz kanamalar kadınlarımızın jinekolojik şikayetlerinin yaklaşık olarak ortalama yüzde 10 ila 15’ini oluşturmaktadır.

Neler adet düzenini bozabilir; yeni adet görmeye başlıyan genç kızlarda da ilk adet yılındaki kanamalar düzenli aralıklarla gelmeyebilir, gerekli muayene yapılıp altında herhangi bir başka sebebi ve neden yoksa hormonal düzen oturuncaya kadar beklenmesi tavsiye edilmektedir. Adetten kesilmek üzere olan Menopoza yakın kadınlarda da kesin olarak düzen bozulmaya başlar.

Diğer nedenler;

  • Gebelik
  • Üzüntü
  • Stress
  • Hormonal problemler
  • İyi huylu tümörler
  • Kanserler
  • Doğum kontrol hapı gibi hormon haplarının yanlış kullanımı
  • Spiral
  • Enfeksiyon
  • Kan Hastalıkları

Tiroid hastalıkları gibi bir çok neden adet düzenini bozabilir.

Adet kanaması süreci, adet kanaması ve akıntısının vücut dışına atılmasıdır. Rahim iç yüzeyinde her ay dölenmiş yumurtanın ( gebeliğin ), gelip yapışmasına ve buradan beslenmesi için damarlanmasını sağlayacak bir tabaka oluşur ve eğer döllenme yoksa bu duvar görevini tamamlayıp yerini alttan gelen yeni dokuya bırakarak dökülür, rahimden dolayısıyla vücuttan dışarıya atılır. Her ay bu işlem aynı şekilde tekrarlanır biz bu sürece menstürel siklus – adet düzeni, işlevini yitirerek yerini yeni oluşan yapıya bırakıp dışarıya atılan bu dokuya da adet kanı, mentürasyon kanaması olarak adlandırılır.

Mensturasyon kanaması her ay tekrarlanır ve burada ana kontrol mekanizması beyindir. Beyinden salgılanan hormonlar yumurtalıklara östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanmasını sağlar ve bu hormonlar da rahim içi tabakası olan endometriumun gelişimini sağlarlar. Eğer gebelik oluşmazsa bu hormonların kan seviyelerinde düşme olur ve gelişen endometrşum dokusu hormon desteğinden yoksun kalacağından dökülmeye başlar ve bu şekilde adet kanaması oluşur.

-Adet kanamasında ideal süre 28 ± 7 gündür .Bir kanamanın ilk gününden, sonraki kanamanın ilk gününe kadar geçen süre en az 21 en fazla 35 gün olması son derece normal kabul edilmektedir.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum