Ağrısız Doğum

Ağrısız Doğum

Ağrısız Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Epidural anestezi nedir?

Epidural anestezi, vücudun sadece özel bir bölümünde anestezi oluşmasını sağlayan bölgesel anestezi yöntemlerinde birisidir. Doğumdaki epiduralin amacı hissizlik sağlayan tam bir anesteziden ziyade, doğum ağrısının dindirilmesi yani analjezi sağlamaktır.

Epidural blok alt bel bölgesinden gelen sinir uyarılarının devre dışı edilmesidir. Bu amaçla değişik lokal anestezikler, farklı konsantrasyonlarda kullanılır. Böylece minimal yan etkiyle optimum fayda elde edilir.

Epidural nasıl yapılır?

Aktif doğum ağrıları başlamadan ve epidural işlemi yapılmadan önce damar yolu açılarak intravenöz sıvılar verilir. Uzman anestezist ve hemşire işlemi gerçekleştirir.

Enfeksiyon ihtimalini aza indirmek için sırtınız antiseptik bir solüsyonla silinir. Belinizin küçük bir bölgesinden ince bir iğneyle lokal anesteziniz gerçekleştirilir. Daha sonra bu uyuşmuş bölgenizden epidural iğneniz ilerletilir. Bu iğnenin içersinden ise kateter olarak adlandırılan küçük bir tüp epidural bölgeye yerleştirilir. Kateter yerleştirildikten sonra iğne dikkatlice yerinden çıkartılır. Kateter vasıtasıyla periyodik ya da sürekli ilaç verilmesi sağlanır. Kateter uygun bir biçimde sırtınıza yapıştırılarak işlem tamamlanır.

Epidural anestezinin yararları nedir?

Tüm eylem boyunca istirahat etmenizi sağlar.

Doğum sırasında rahatsızlığa neden olan şey ağrıdır. Ağrısı olmayan bir annenin doğum deneyimi çok daha pozitif şekilde sonuçlanabilir.

Ağrısı olmayan anne doğum boyunca hemşire ve doktoruyla çok daha rahat işbirliği yapıp, doğuma aktif olarak katılabilir.

Eğer doğum şekliniz sezaryana dönecek olur ise epidural anestezi ameliyat sırasında uyanık kalmanızı ve ameliyat sonrası dönemde etkin ağrı tedavinizin yapılmasını sağlar.

Epidural anestezi doğum ağrısını dindirmek için kullanılan diğer tıbbi ilaçlara nazaran bebek ve anne üstünde çok daha az yan etkiye sahiptir.

Hastanın ağrı hissetmediğini bilen obstetrisyen doğum sırasında rahattır ve doğuma çok daha iyi odaklanabilir.

Epidural anestezinin dezavantajları nedir?

Epidural, annenin kan basıncında ani düşmeye neden olabilir bu nedenle rutin olarak kan basıncı kontrol edilir.

Spinal sıvı sızıntısına bağlı şidetli baş ağrıları yaşanabilir. Bu olasılık tüm epiduraller için yüzde 1’den çok daha azdır. Bu oran doğum ağrısı konusunda deneyimli anestezistlerde çok daha düşüktür.

Kullanılan ilaçlar bazı yan etkilere sebep olabilir: kulak çınlaması, titreme, sırt ağrısı, iğnenin girdiği yerde birkaç gün yanma, bulantı, kusma gibi.

Epidural nadiren de olsa doğumunuzun uzamasına, ıkınma hissinizde azalmaya neden olabilir.

Doğum sonrası birkaç saat belden aşağınızda uyuşma olabilir.

Epidural ne zaman yapılmaz?

  • Kan sulandırıcı kullanımında.
  • Düşük trombosit sayısında.
  • Kanama hastalığı varlığında.
  • Şokta.
  • Bel bölgesinde enfeksiyon varlığında.
  • Rahim ağzı açıklığı 4. cm’den az ise.
  • Epidural boşluğunuz saptanamazsa.
  • Doğum çok hızlı gerçekleşiyor ve ilaç yapılmasına zaman yoksa kesinlikle epidural yapılamaz.

Epidural hakkında en çok sorulanlar.

Epidural yaparken canım yanar mı?

Çoğu kadın bunu küçük bir sinek ısırığı ve basınç olarak tarif eder.

Epidural ne zaman yapılır?

Rahim ağzı 4. cm açıldıktan ve gerçek doğum ağrıları başladıktan sonra epidural medikasyona başlanır.

Epidural doğum eylemini etkiler mi?

Uygun doz ve konsantrasyonda ilaç kullanımı ile bu tür sorunlar görülmez.

Epidural bebeği etkiler mi?

Doğum anında bebeğin sağlığı ile ilgili pek çok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar göstermiştir ki; tecrübeli bir ekip tarafından uygun şekilde yapılan epidural medikasyon bebek üzerinde direkt olumsuz etkiye sahip değildir. Aksine, diğer ağrı azaltıcı yöntemlere göre bebek sağlığı üzerinde çok daha olumlu sonuçları görülür.

Epidural yapıdıktan sonra ağrım ne zaman geçecek?

İlaç verilmeye başlandıktan 10. ila 20. dakika sonra ağrınız geçer. Doğum gerçekleştikten sonra epidural kateteriniz çıkarılır. İlacın etkisi ise 2. ila 4. saat sonra tamamen kalkar.

Doğuma aktif olarak katılabilecekmiyim?

Epidural anestezinize bağlı olarak kasılmaları hissedemeyebilirsiniz. Bu nedenle etkin bir şekilde ıkınamayabilirsiniz. Böyle bir durumda bebeğin doğum kanalında ilerlemesine ilave bir yardım gerekebilir, bu karnınızın üstünden hafif bir basınç uygulanması ya da vakum olabilir.

  • Op. Dr. Nevin ÖZSARAÇ
  • Kadın Hastalıkları ve Doğum