AMH TESTİ İLE MENOPOZ YAŞINIZI TESPİT EDİN

AMH TESTİ İLE MENOPOZ YAŞINIZI TESPİT EDİN

AİLE PLANLAMASINDA DEVRİM YARATACAK GELİŞME

Son yıllarda anne adayına kanda yapılan basit bir hormon testi ile kadının biyolojik saatinin ne hızla işlediği ölçülerek, menopoz yaşı tahmin edilebilmektedir.

Özellikle kadınların kariyer endişesiyle geç yaşlara ertelediği doğum sürecini daha ne kadar çok erteleyebileceğini ortaya koyan bu testin adı Anti Müllerian Hormon (AMH) olarak adlandırılmaktadır. Aile planlamasında devrim yaratacak bu gelişme ile kadının ne zaman menopoza gireceği ve doğum yapmayı ne kadar erteleyebileceği kesin olarak öğrenilebilmektedir.

Amh hormon testinin yumurta rezervi belirlemedeki önemi

Üreme tıbbında son dönemlerde uzmanlar tarafından artan çalışmalar, yumurtalık fonksiyonunu belirlemede en iyi göstergenin ne olabileceği üzerinde yoğunlaşmaktadır. Yumurtalık rezervi değerlendirilmesinde son yıllarda FSH ve estradiol testleri adetin 2. ya da 3’üncü gününde bakılır ve bu sonuçlar ultrasonda görülen yumurta rezervi verileri ile birlikte değerlendirilirdi.

Artık tıbbi gelişmeler gösteriyor ki yumurtalık rezervini indirekt olarak gösterebilecek tahlillerden biride amh hormunu (antimülleriyen hormon) dur.

Bu test ile birlikte anne adayının yaşına ve AMH değerine bakılarak çocuk sahibi olabilmek için ne kadar sürelerinin kaldığı anlayabilmek ortalama olarak mümkün olabilmektedir.

Bu test öncesinde kadın doğum doktoru, anne adayına adetin ilk günü ultrason yaparak yumurta sayımı yapar. Yumurta sayısı, hastanın yumurtalarındaki rezervin ne durumda olduğunu gösterse de bu durumun daha ne kadar süre devam edeceği hakkında kesin bilgi vermez. Bu durumda AMH testi devreye giriyor. Bu testin sonucu ile anne adayı menopoza ne kadar yakın olduğu hakkında doktorundan bilgi alabilir. Çalışmalarımız gösteriyor ki, anne olmayı ertelemek isteyen kadınlar bu test sonucuna bakarak çocuk yapmayı planlayabilirler.

Amh testi ne zaman yapılır

Amh testi yumurtalıkların değerlendirilmesi amacıyla adet döneminden bağımsız herhangi bir zamanda yapılabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde AMH değerinin önemi

Tüp bebekte amh hormonu gerek yumurtalık rezervi değerlendirilmesi, gerek tedavi planlanmasında gerekse tüp bebek tedavisinin değerlendirilmesinde bir veri olarak kullanılabilmektedir. Ultrason ile değerlendirme çok değerlidir. Tüp bebek tedavisi yaptığımızda kaç yumurta elde edebileceğimizi tedaviden önce yüksek hassasiyetle ölçebiliyoruz. Son zamanlarda antimüllerien hormon ile başatı şansı düşük olgular belirleyebiliyoruz.

Op.Dr Tolga Ecemiş

Kadın Hastalıkları,Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı