Anne olma yollarında

Anne olma yollarında

Bugün sizlerle hep beraber hamilelik sürecini ve bu süreçte ağız ve diş sağlığı hakkında yanlış bilinenleri konuşmak istiyorum.

Hamilelik sırasında ağızda neler değişir?

Hamilelik vücut hormonların son derece fazla değişkenlik gösterdiği mucizevi bir dönemdir. Özellikle de en önemli artış östrojen ve progesteron hormonlarında olmaktadır. Bu hormonlar ise dişetlerini kesinlikle çok fazla etkilemektedir.

Bu etki; diş etlerinde şişme, diş eti büyümesi, daha önce anlatmış olduğumuz gingivitisin şiddetlenmesi şeklinde problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle anne adayı hamile kalma kararı almadan önce kesinlikle bir diş hekimi kontrolünden geçmeli ve mutlaka hamilelik sürecinde devamlı diş hekimi kontrolünde olmalıdır. Bu kontrol süreci mutlaka 3. aylık periodlar halinde olmalıdır.

Hamilelik sırasında diş kaybı olur mu?

HAYIR! Hamilelik sırasında anne dişlerinden kalsiyum kaybı veya her hamilelikte annenin bir dişini kaybedeceği inanışı kesinlikle sadece bir efsanedir. Ancak her efsaneler gibi bunda da gerçeklik payı olan bir nokta vardır. Anne adayının ağzında var olan bir sorun hamilelikteki hormon değişikliğinin bir sonucu olarak şiddetlenebilmekte ve bu bazen hamilelik döneminde diş kaybına kadar gidebilmektedir. Bu nedenle de diş kaybına “hamilelik” sebep oldu gibi bir yanılgı oluşmaktadır. Oysa hamilelik kesinlikle başlı başına hiçbir zaman diş kaybı için bir etken olamaz.

Hamilelik sırasında dişler çabuk çürür mü?

Bu dönemde dişlerin çok çabuk çürümesinin sebebi anne adayının yaptığı bir takım hatalardan kaynaklanıyor olabilir.

Çünkü:

* Tatlıya duyulan aşırı istek sonucu çok sık yapılan atıştırmalar arasında dişler fırçalanmamaktadır.

* Östrojen ve progesteron hormonlarının etkisi ile fırçalanmayan dişlerde hemen gingivitis gelişmekte, bunun sonucu olarak diş etlerinde kanama olmakta ve anne adayı kanamadan korkarak dişlerini hiç fırçalamaz hale gelmektedir. Bunun sonucu olarak da hem diş eti iltihabı (gingivitis) hem de çürük diş oluşmaktadır.

* İlk 3. aylık dönemde sık kusma nedeni ile mide asidi dişleri etkilemekte, fırçalama alışkanlığına özen gösterilmemesi de çürükleri tetiklemektedir.

Hamilelik sırasında yapılmaması gereken işlemler var mıdır?

Genellikle acil olmayan işlemler kesinlikle hamilelik sürecinde yapılabilir. Ancak bir diş tedavisi için en uygun dönem 3. ayın dolduğu dönemden 6. ayın sonuna kadardır. Şiddetli ağrının eşlik ettiği acil durumlarda tedavi hamileliğin her hangi bir döneminde mutlaka yapılabilir. Dişi uyuşturmanın ne anneye ne de bebeğe kesinlikle hiç bir zararı yoktur. Fakat bazı ilaçların seçiminde anne adayının kesinlikle uzman jinekologu ile görüşülmelidir.

Bebeğin diş sağlığı için anne adayının yapması gerekenler nelerdir?

Bebeğin diş gelişimi anne karnında başlar. Bu dönemde anne hem kendi sağlığı hem de bebeğinin diş gelişimi için dengeli beslenmeye son derece dikkat etmelidir. Diş sağlığı için protein, A vitamini (ki bunlar et, süt, yumurta,sarı sebze ve meyveler), C vitamini (narenciye, domates, çilek), D vitamini (et, süt, yumurta, balık) ve kalsiyum (süt, süt ürünleri, yeşil ve sarı yapraklı sebzeler) dan zengin gıdaların alınması gerekir. Bunun yanı sıra bilinçsiz ilaç kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır. Bilinçsiz kullanılacak ilaçlar sadece bebeğin diş sağlığını değil genel sağlığını da son derece olumsuz yönde etkileyecektir.

Hamilelikte antibiyotik kullanımı dişleri etkiler mi?

Hamilelik sürecinde kullanılabilecek antibiyotiklerden “tetrasiklin” grubu antibiyotikler dışında renklenme veya başka bir soruna yol açabilecek her hangi bir antibiyotik grubu kesin olarak bugüne dek belirlenmemiştir.

Yakın zamanda geride bıraktığımız anneler günü dolayısı ile ben tüm annelerin anneler gününü yeniden kutluyorum. Ve tüm anne adaylarına sorunsuz dişlerle mutlu gülümseler diliyorum…

Dt. E.Bihter GÜRLER

Diş Hekimliği