Anne Olmayı Erteliyor veya Geciktiriyor musunuz?

Anne Olmayı Erteliyor veya Geciktiriyor musunuz?

Asya Sağlık Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hakan seven, Çocuk Sahibi Olmak isteyen kadınların dikkat etmesi gereken iki önemli noktanın altını çiziyor. Anne olmayı erteleyen kadınlar mutlaka bu yazıyı okuyun..

Bir yıl içinde düzenli ilişkisi olan çiftlerin % 90’ından fazlasının Gebe kalması beklenir. Eğer bu süre içinde Gebe kalınamıyorsa, bu konu araştırılması gereken bir durumdur. Tabii ki 1 yıl derken, bunu her çift için söylemek mümkün değildir; çünkü burada kadının yaşı oldukça önemlidir. Örnek 30 yaşından sonra Çocuk sahibi olmaya karar veren bir kadın için bu süreyi altı (6) aya da düşürebiliriz. Veya Çocuk sahibi olma kararı 35 yaşından sonra uygulanmak isteniyorsa, öncelikle hekime başvurması daha uygun olacaktır.

Çocuk sahibi olmak isteyen kadın açısından önemli bir faktördür; kadın yumurtalık rezervi yaşa bağlı olarak ve bir daha da eski haline gelmeyecek şekilde azalmaktadır. Bu azalma süreci kadın için kabaca 38 – 40 yaşları arasında başladığını düşünebiliriz. Ancak Menopoz Dönemi her kadın için farklı yaşlarda olabileceğinden, yumurtalık rezervindeki azalma daha erken yaşlarda başlayabilir. Bu yüzden, Çocuk Sahibi olmayı ilerleyen yaşlara erteleyen kadınlar, mutlaka yumurtalık rezervinin ne durumda olduğunu öğrenmesi ve beklemeleri gerektiği süreyi bir hekim desteğiyle belirlemesi gerek. Çünkü Çocuk sahibi olma zamanı geldiğinde kötü süprizlerle karşı karşıya kalma olasılığı yükselecektir. Yaş faktörürün ve yumurtalık rezervinin durumunun, iki önemli nokta olduğunun akıllardan çıkarılmaması gerekiyor.

Yumurtalık rezerviniz ne durumda?

Yumurtalık rezervinin ne durumda olduğunu öğrenmek aslında çok da zor değildir. Bu öğrenmek için adet döneminin 2’inci ya da 3’üncü günlerinde hormon testleri yapılabilir, Ultrasonografide yumurtalıkların içerdiği yumurta rezervi görülebilir.

Bir yılın sonunda hala Gebe kalınamadıysa, bu dönemden sonra hekime başvurulduğunda sorunun nedenleri araştırılacaktrır. Çiftlerin ortalama % 30’unda sorun da % 30’unda erkekte % 20 her iki tarafta ve % 20 vakada sebebi bilinmeyen olarak sınıflanır. Bizler örneği erkekte bir sorun olmadığının üzerine kurarsak, sorunun kaynakları şunlar olabilir:

  • Yumurtlama sorunu. ( Hiç yumurtlama sorunu olmaması veya düzensiz olması )

  • Adet düzensizliği.

  • Tıkalı yumurtalık yolu. ( Tıkalı tüpler )

  • Rahim içindeki şekil bozuklukları, poliper vs…

  • Çikolata kisti.

  • Bilinmeyen nedenler. ( Açıklanamayan Kısırlık )

Eğer yukarıda sayılanlar gibi sorunlar tespit edilebilirse, her birisi için farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Örneğin, yumurtlama sorunu için ilaç tedavisine başlanabilir. Veya tüplerde tıkanıklık tespit edilirse, laparoskopiyle teşhis yoluna gidilebilir. Eğer tüpleri açmanın hasar derecesi yüksek olacaksa kesinlikle müdahale edilmemelidir. Tıkanıklığın giderilmesi durumunda Tüp Bebek Tedavisi tercih edilebilir. Kadınlar için kısırlığa neden olan başka bir faktör ise çikolata kistidir.

Bunların yanısıra, açıklanamayan bir nedenden dolayı Gebe kalınamayabilir. Kısırlık vakalarının % 20’sini de bu nedenler oluşturmaktadır. Eğer çiftlerde yumurtlama varsa, spermlerle ilgili sorun yoksa ve düzenli bir ilişki varsa, buna rağamen Çocuk sahibi olunamıyorsa 2 yıl kadar beklenmelidir. Tabii ki hastanın yaşı ve yumurtalık rezervi uygunsa. Ancak bekleme süresi 3 yıldan daha fazla olmamalı ve uzman hekim kontrolünde bir tedavi yöntemine geçilmelidir. Eğer Gebe kalınamıyorsa, aşılama yapılır. Buradan da netice alınamıyorsa izlenecek yok, Tüp Bebek olacaktır…

ancak bu bekleme döneminde çiftler Doğal Yolla Hamile kalmaya yardımcı olabilecek yöntemlere de başvurabilirler. Amerika da Kısırlık yaşayan (infertil) hastalar düşünülerek, doğal yolla Hamile kalmaya yardımcı olması amacıyla üretilmiş olan jel, artık TC. Sağlık Bakanlığı izni ile Türkiye’de bulunmaktadır. ,

İçerdiği doğal Arabinogalaktan Bitki Şekeri sayesinde spermlere zarar vermeden, sperm hücrelerine antioksidan desteği sağlayarak güçlendirip, spermlerin yumurtaya olan yolculuğunda çok önemli bir ölçüde fayda sağlayarak, Doğal Yolla Hamile kalınabilmesine yardımcı olur. Sperm dostu jel üreme sisteminde, spermlerin için en uygun ortamı sağlamaktadır. Üretkenlik ile ciddi problemleri olmayan çiftler, 6 ay kadar bu ürünün kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu jel, Dünya’da ve Türkiye’de Doğal Yolla Hamile kalmayı desteklemede güvenle kullanılan ilk ve tek üründür. Bu jel hekimlerin, çiftlerin tedavisine destek olarak ve tedavinin de başarısını arttırmak için uygulanabilecek yan etkileri olmayan tek tedavidir. Ayrıca jeli uygulaması oldukça basittir.