Ayaküstü atıştırmak unutkanlık nedeni

Ayaküstü atıştırmak unutkanlık nedeni

Günümüzde hem gençlerin, hem de yaşlıların sorunu olan nutkanlıktan, bazı basit önlemlerle kurtulmak mümkün. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Gülten Özdemir; unutkanlığa karşı alınabilecek önlemleri anlattı:

– Bol bol gülün; depresyon, kaygı ve stresi en aza indirin. Güldüğünüzde mutluluk hormonu olan serotonin çok yükselir. Bu hormon, konsantrasyon ve dikkati de artırır.
– Egzersiz yapın.
– Dinlenmeye, düzenli tatil yapmaya vakit ayırın. Aşırı bedensel yorgunluk; zihinsel yorgunluğu da beraberinde getirir. Bu durum yoğunlaşmış strese neden olur. Dinlenmek, kişinin bilişsel fonksiyonlarını kuvvetlendirir.
– Kafeini azaltın. Kahve kontrollü alındığında; zihinsel fonksiyonları olumlu yönde etkiler, bitkinliği azaltır, dikkati artırır. Fakat bedenin tolere edebileceğinden fazla miktardaki kafein; stres, kaygı ve endişeyi artırır, kolesterolü yükseltir. Kalp krizi riskini artırır, yüksek kan basıncına neden olur.

OMEGA 3 OLMAZSA OLMAZ

– Bulmaca, zeka soruları, tavla, satranç gibi sizi yaratıcı düşünmeye yönelten zihin oyunları oynayın.
– Haftada en az iki kez balık yiyin. Balıkta hafızayı kuvvetlendiren asetilkolin maddesi ile birlikte dikkat ve konsantrasyonu artıran, depresyona da iyi gelen – – Omega 3 yağ asitleri bulunur. Omega 3 balığın dışında; keten tohumu ve semizotu gibi yeşil lifli sebzelerde de bol miktarda bulunur. Omega 3 takviyesi yapılan çocuklarda; hiperaktivite ve konsantrasyon bozukluklarının azaldığı, sinir sistemlerinin daha iyi geliştiği ve okul başarılarının arttığı tespit edilmiştir.
– Antioksidan olan zeytinyağı; beynin yaşlanmasını geciktirir, hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. A, E, D, K vitaminlerini de içeren zeytinyağını sofralarınızdan uzak tutmayın.
– Omega 6 içeren yiyecekleri fazla yemeyin. Ayçiçek yağı, biftek, krema, çörek, margarin, mayonez, mısırözü yağı, pastırma, patates cipsi, tereyağı ve yağlı sütü az tüketin.

BEYAZ PİRİNÇ YEMEYİN

– Antioksidan bakımından zengin olan meyve ve sebzeleri tüketmeye çalışın. Kuru erik, kuru üzüm, yaban mersini, böğürtlen, brokoli ve pancarı bol yiyin.
– Baş bölgenizi, travma ve darbelere karşı koruyun.
– Sigarayı bırakın ve alkolü kısıtlayın.
– Hobilerinize, sosyal ilişkilerinize ağırlık verin. Arkadaş ve akrabalarınızla sosyal ilişkilerinizi sürdürün. En önemlisi; ailenize vakit ayırın.
– Kan şekerinizin yükselmesini önleyin. Bunun için de glisemik indeksi yüksek besinlerden uzak durun; taze meyve ve sebze yiyin. Her gün sağlıklı bir kahvaltı yapın. Beyaz pirinçten ve işlenmiş besinlerden uzak durun. Yemeklerinizi ufak öğünler halinde yiyin. Stres nedeniyle yemek yemekten, tıkıştırmaktan da kaçının. Fast-food’tan da uzak durun.

VİTAMİN EKSİKLİĞİ UNUTKANLIĞI ARTIRIR

Başta B12 vitamini, folik asit, C vitamini, tiamin ve riboflavin olmak üzere, vitaminlerin ve minerallerin eksikliği; kaygı, endişe, sinirlilik, depresyon ve unutkanlığı artırır. Dolayısıyla içinde bu vitamin ve mineralleri yeteri kadar içeren besinler tüketmeye çalışın. Dengeli beslenemiyorsanız; bu vitaminleri takviye olarak alın. Peki, hangi vitaminin, hangi besinlerden alabiliriz? İşte size bu konuda yardımcı olacak liste:

A vitamini: Süt, yumurta ve lifli sebzeler
D vitamini: Süt, yumurta, ton balığı ve somon
E vitamini: Çilek, sebze ve marul
K vitamini: Lifli sebzeler, balık yağı ve et
Tiamin: Mısır gevreği, balık, yağsız et, süt ve tavuk
Riboflavin: Mısır gevreği, süt, yumurta, lifli sebzeler ve yağsız et
B3 vitamini: Mısır gevreği, yağsız et ve yumurta
B6: Mısır gevreği, et, muz ve sebzeler
B12 vitamini: Balık, yağsız et ve süt
Folik asit: Et ve lifli yeşil sebzeler
C vitamini: Turunçgiller, çilek, sebzeler
Kalsiyum: Süt, peynir, yeşil sebzeler
Krom: Tam tahıllar ve sebzeler
Demir: Tam tahıllı gevrekler, ceviz, yeşil sebzeler
Magnezyum: Tahıllar, deniz ürünleri, yeşil sebzeler
Selenyum: Tam tahıllar, deniz ürünleri, yumurta, et
Çinko: Ayçekirdeği

İYİ UYUYAMAYAN KİŞİNİN HAFIZASI KÖTÜ OLUR!

– Hangi durumlarda unutkanlık sorunu artar?
– Aşırı stres altında olan ve yoğun acı yaşayanlarda,
– Ağır anemisi ve kronik hastalığı olanlarda (MS, Chron hastalığı, romatoid artrit, kanser gibi…)
– Tiroit bezi yetersiz çalışanlarda,
– Beyin tümörü olanlarda,
– Başına darbe alanlarda, (Bu nedenle boksörlerde darbe sıklığı fazla olduğundan unutkanlık sık görülür.)
– Aşırı dikkat eksikliği ve konsantrasyon bozukluğu gibi birtakım psikiyatrik hastalıklara sahip olanlarda,

AŞIRI KAHVE İÇENLER

– Aşırı alkol ve sigara tüketenlerde, uyuşturucu kullananlarda, uyku ilacı olarak bilinen benzodiazepin grubu ve benzeri ilaç kullananlarda,
– Aşırı kahve tüketenlerde,
– Uyku bozukluğu olanda,
– Özellikle strese bağlı veya uyku apnesi sendromu nedeniyle kalitesiz uyuyanlarda unutkanlık sık görülür.