Bayramda kilo almayın

Bayramda kilo almayın

Kahvaltı

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ancak bayram sabahlarında salamlar, sucuklar, pastırmalarla döşenmiş bir kahvaltı sofrası, kilo almanıza neden olacaktır.

Ramazan boyunca dinlenen midenizi yormayın. Kahvaltıda peynir, zeytin çeşitleri, yeşillikler ve domates, salatalık gibi sağlıklı ürünlerle sofranızı renklendirin.

Su

Su içmek için susamayı beklemeyin. Susamak, vücudunuzun alarma geçtiği andır. Su içmek için, vücudunuzun susuz kalarak size ikazda bulunmasını beklemeyin. Bol su için.

Sıvı tüketimi

Bayram ziyaretlerinde çay, kahve tüketimi yoğun olarak yaşanacaktır. Ancak siz sınırlarınızı belirleyin. 5-6 bardak çay ve 3 bardaktan fazla kahve tüketmeyin.

Size çay ikram etmek isteyenlerden bitkisel çay isteyin. Her ikramı kabul etmek zorunda değilsiniz. Aşırı çay ve kahve tüketiminden uzak durun.

Alkol

Alkol tüketimini kısıtlayın. Ramazan boyunca alkol tüketmediniz diye, bir anda içmeye başlamayın. Ani biçimde kilo alımı yaşamanıza neden olur. Alkollü içeceklerin kalorisi yüksektir, ayrıca vücudunuzdan su eksilmesine neden olur.

Yiyecek tercihi

Ailece bir araya gelinen sofralarda mutlu sohbetlerle birlikte yenilen yemeklerin keyfi başkadır. Ancak bu güzel sofralar, sizin kilo almanız için en önemli sebeptir. Her yemeğe atlamayın. Yağsız ve ızgara yiyecekleri tercih edin. Haşlama ve buğulama ürünlere yönelin.

Sebepler

Bu bayramda bir araya gelmenizin sebebi, uzun zamandır görmediğiniz sevdiklerinizi görmektir. Yemek yemeği sadece buna eşlik eden bir aktivite olarak görün. Elbette çok güzel yemekler pişmiştir ancak amaç ailenizle sohbet etmek, yemek değil.

Uyku

Bayram sabahı erken kalkmak ve güne erken başlamak adettir. Bu yüzden akşam erken yatarak uykunuzu alın. Yapılan araştırmalara göre, az uyku hormon seviyenizi yükselterek iştahınızın açılmasına neden oluyor.

Atıştırın

Aile sofralarında yenilen o muhteşem yemekler kilo almanıza neden olacak. Bu yüzden harika yemeklerin olduğu bir eve gitmeden önce, biraz atıştırarak midenizi bastırın. Boş mideyle o sofralarda her gördüğünüze saldırmanızı engeller.

Tatlılar

Her ziyarette ikram edilen tatlıların tamamını tüketmek hatasına düşmeyin. Porsiyon hesabını iyi yapın. Hamur işlerinden çok sütlü tatlıları tercih edin. Hatta meyveyi tatlıya tercih edin.