Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulmaya Başlar?

Gebelik döneminde anneler için en özel duygulardan biri de bebeğinin kalp atışlarını duymaktır. Son derece heyecanlandırıcı olan bu süreci yaşamak için anne adayları büyük bir bekleyiş içerisine girmektedir. Gebelik döneminin 10 veya 12. haftalarından itibaren kalp atışları duyulması mümkün hale gelir. Hamilelik döneminin 5. Haftasında kalp atışlarını duymak istiyorsanız transvajinal ultrason yaptırmanız gerekmektedir. Özellikle riskli bir hamilelik sürecine sahip olan anne adayları için bu yöntem sık sık kullanılmaktadır.

Bebeğin Kalp Atışları Ne Zaman Duyulmaya Başlar?

Bebeğin Kalp Atışları İlk Defa Ne Zaman Duyulmaktadır?

Bebeğin kalp atışlarının ilk ne zaman duyulduğu anne adayları için merak konusudur. Bebeğin kalp atışları 6. Haftada renkli doppler ultrason yöntemi kullanılarak dinlenmektedir. Ancak 6. Haftadan sonrada düzenli olarak bebeğin kalp atışları dinlenmeye devam etmektedir. Anne karnındaki bebeğin kalp atışlarını 5. Haftadan sonra duymanın yolu transvajinal ultrason çektirmekten geçer.  Karından uygulanan ultrasonla bebeğin kalp atışını duyacaksanız sadece birkaç haftaya ihtiyaç vardır.

Bebeğin Anne Karnındaki Hareketleri Hissedilmektedir?

Bebekler gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren hareket halindedir. Ancak erken dönemlerde bebeğin kasları gelişmediğinden ve kendisi de küçük olduğundan dolayı hareketleri hissedilmez. Ancak gebeliğin 7. haftasına gelen anne adayları bebeğin hareket etmeye başladığını hissederler. 7. haftadan sonra bebek hareket eder. 7. haftada gerçekleştirilen ultrasın kontrolünde bebeğin kalp atışlarının düzenli olarak attığı da tespit edilir.  Karından gerçekleştirilen ultrason yöntemi sayesinde bebeğin kalp atışalrı gebeliğin 6. haftasından itibaren duyulmaktadır. Ancak ultrason cihazına göre bebeğin kalp atışlarının duyulma sürecinde farklılıklar oluşabilir. Gebeliğin 14. İle 26. haftalarından itibaren anne adayları da bebeğin hareketlerini belirgin bir şekilde duymaya başlamaktadır.

bebeğin kalp atışları

Gebelik Sürecinde Bebekte Kalp Atışı İzlenmezse Ne Olur?

Bebeğin kalp atışları 6. haftadan itibaren duyulmalıdır. Eğer kalp atışı duyulamıyorsa mutlaka doktor muayenesi yapılmalı ve tetkikler eşliğinde bebeğin canlılığını koruyu korumadığı tespit edilmelidir.  Eğer bebeğin yapılan kontroller sonucunda kalp atışları duyulamıyor veya izlenemiyorsa kürtaj ile gebeliğin sonlandırılması sağlanmaktadır. Yapılan kontroller bebeğin kalp atışının devam ettiğini göstermiyorsa kürtaj yaptırmaktan başka bir çare yoktur.