Bebeğiniz kışı sağlıklı geçirsin

Bebeğiniz kışı sağlıklı geçirsin

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktoru Yrd. Doç. Dr. Gökce Celep kış mevsimini sağlıklı ve keyifli geçirebilmek ve kış ayları ile birlikte artan çocuk hastalıklarıyla ilgili uyarılar ve tavsiyeler verdi.

Kışın olabilecek hastalıkları önlemek için yeme içmeye önem verilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendirecek besinlere yoğunlaşılmalıdır. Çocuklara yaptırabilecek tüm aşıların vurulmalıdır. Kışın dışarı çıkarken bebek kalın giydirilmelidir.

Basit soğuk algınlığı durumunda ilaç kullanmaktansa bol sıvı gıda tüketilmesi gerektiğine dikkat çeken Celep, şöyle konuştu; Ihlamur, nane- limon gibi bitkisel çaylar yararlıdır. Ancak bir yaşından önce bitki çayları önerilmez. Bir yaşından büyük bebekler bir çay kaşığı balla tatlandırılmış bu sıvılardan günde en fazla bir çay bardağı tüketebilirler. Bal, solunum yollarımızı onaran değerli bir besindir fakat balın doğal olmasına özen gösterilmelidir. Dikkat edilmesi gereken ise bal polen içerir. Bu nedenle alerjik çocuklarda dikkat edilmelidir. 5-15 yaş arası çocuklarda boğaz enfeksiyonu ‘kalp romatizması’ adı verilen bir hastalığa neden olabilir.

Üst solunum yolu enfeksiyonları virüslere veya bakterilere bağlıdır. Virüslere bağlı enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilmez. Sadece virüs enfeksiyonlarının üzerine bakteriler eklenirse antibiyotik kullanılır. Bu nedenle doktora danışmadan ilaç özellikle de antibiyotik kullanılmaması gerekir” diye konuştu.