Bebek beslenmesi

Bebek beslenmesi

0-1 YAŞ GRUBU ÇOCUKLARIN, BEBEKLERİN BESLENMESİ

Yaşamın ilk birkaç yılı, sağlığın temellerinin atıldığı ve kesinlikle son derece önemli bir dönemdir. Bu kritik dönemde çocukların yaşaması ve sağlıklı büyüme ve gelişmelerinde yeterli ve dengeli beslenme belli başlı etmenlerden birisi, belki de kesinlikle en önemlisidir. Kişinin temel ihtiyaçlarından birisi olan beslenme; büyüme, gelişme ve sağlığın korunmasındaki mutlaka en önemli faktördür.

0-6 aylık bebeklerin kesinlikle sadece anne sütü ile beslenmesine “doğal beslenme”denir. Doğal beslenme ilk 4. ila 6. aylık bebekler için kesinlikle en iyi beslenme şeklidir. 6 aydan büyük bebeklerde (bazen 4. aydan sonra) anne sütü kesinlikle tek başına yeterli olmaz. Bu nedenle diyete çok daha katı besinleri eklemek gerekir. Bu aylarda ek besinlere başlanmasının bir diğer nedeni ise, mutlaka bebeği diğer besinlerin tadına alıştırmaktır. Bebeğin kilo alma durumuna göre ek besinlere 4. ila– 6. aylar arasında başlanması sağlanmalıdır. Başlangıçta anne sütünü tamamlayıcı olarak verilen bu besinler, 9. ila– 12. aylarda esas besin olarak bebeğin beslenmesinde yer alır.

Ek besinler; teker teker, az miktarlarda (1. ila 2. çay kaşığı) başlanmalı, her gün miktarı mutlaka artırılmalı, yeni bir ek besin mutlaka 1. ila– 2. gün ara ile eklenmeli ve mutlaka kaşık ve bardak ile verilmelidir. İlk başlanacak ek besinler elma ya da şeftali suyu ve püresi ile yoğurttur. Bunları izleyerek mutlaka diyete sebzeler, diğer meyve suları, yumurta, etler eklenir. Sebze ezmeleri ve çorbaları her gün taze olarak pişirilir. İçine un ve yağ da eklenerek son derece zenginleştirilir.

Normal süt veren annenin sütü 4. ile 6. ay kadar bebeğin enerji ve besin öğeleri gereksinmelerini karşılayacak durumda olduğuna göre, bu dönemde anne sütü alamayan bebeğe, eğer olanak varsa en azından 4. ila 6. aya kadar anne sütüne en yakın olan ticari formüla sütleri de mutlaka verilebilir.

Normal süt veren bir anneden bebek ortalama günde 700 ml. ila– 800 ml. Kadar süt emmektedir. Bu miktardaki süt bebeğin ilk 4. ila– 6. ayına kadar kesin olarak büyüme ve gelişmesini sağlayabilir, ancak bu aylardan sonra gerek annenin süt salgısının mutlaka gittikçe azalması, gerekse bebeğin ağırlık kazanarak büyümesi, bebeğe, anne sütü yanı sıra tamamlayıcı besinlerin verilmesini mutlaka gerektirmektedir. Normal anne sütü ile beslenen bebeğe verilecek ek besinler şunlardır:

Yoğurt: Anne sütünden sonra ilk başlanan ek besinlerden mutlaka biridir. İlk kez 1. kaşık verilerek miktarı zamanla artırılır.

Meyve suları ve ezmeleri: Anne sütü yeterli olduğunda 4. ila– 6. ayda verilir. C vitamini için kesinlikle en uygun yiyecekler turunçgiller ve domatestir. Bunların bulunmadığı yerlerde mutlaka elma, şeftali suları da verilebilir. Meyve ilk önce kesinlikle iyice yıkandıktan sonra suyu sıkılır. Günde mutlaka 1 çay kaşığı ile başlamak suretiyle miktar gittikçe artırılır. Meyveler sıkılır sıkılmaz mutlaka bekletilmeden bebeğe verilmelidir. Yalnız anne sütü ile beslenenlere mutlaka 6. aydan itibaren verilmeye başlanır. Meyve ezmeleri kesin olarak 4. aydan itibaren verilir. Anne sütüyle beslenen bebeğe kesinlikle meyve suyu, meyve ezmesi, anne sütü ile aynı zamanda verilmez. Meyve suyu, ezme ve püresi anne sütü verildikten 2 saat sonra verilir.

Tahıllar: Pirinç unu, buğday unu, pirinç, bulgur, ekmek içi, yoğurtla çorba yapılarak verilir. Tarhana çorbası da bebek için son derece uygun ek besindir. Tahıllar 4. ayda verilir.

Çorbalar: Yoğurda alışmış bebeğe 1 yemek kaşığı ile başlamak suretiyle tarhana, yayla, sebze çorbaları gibi besleyici değeri son derece yüksek olanlardan verilmeye başlanır.

Yumurta: Yoğurt, meyve, tahıllı besinler ve sebze çorbasına alıştırılmış bebeğe, suda katı pişmiş yumurta sarısından 1 çay kaşığı verilir ve miktarı mutlaka zamanla artırılır. Yumurta, sebze çorbasına karıştırılarak verilebileceği gibi, ekmek içi ve sütle ezilerek de verilebilir. Yumurta beyazı 7. ila– 8. aylarda verilir.

Et ve kurubaklagiller: Yoğurt, sebze, tahıllı besinlere alışmış bebeğin, sebze çorbasının içine biraz kıyma konularak ete alıştırılır. Zamanla tavuk ve balık etleri de sebzelerle birlikte ezilerek verilebilir. Yine kıyma yerine, sebze çorbasına kırmızı, –sarı mercimek, pişmiş nohut konularak çocuk bu besinlere alıştırılır. Et, kıyma veya püre olarak 5. aydan itibaren mutlaka çorbalara eklenerek verilir. Tavuk ve kılçıksız balık eti çocuklar için tercih edilir. Karaciğer püre olarak mutlaka 7. ila– 8. aylarda verilmelidir. Öte yandan bebekler için kesinlikle beyin önerilmemektedir.

Görüldüğü gibi, 4. ila– 6 aylık dönem, ek besinlere alıştırma dönemidir. Her bir besin tek tek, az sulu kıvamda verilir. Şeker, şekerli çay ve lokum kesinlikle çocuğa yarardan çok zarar verir.

6. aydan sonra yukarıdaki yiyeceklerin miktarları biraz daha artırılarak çocuğa verilir. 7. aydan sonra çocuk, ailenin yediği baharatlı ve kesinlikle çok yağlı olmayan yemekten alabilir. Sadece yemeğin suyu değil mutaka kendisi ezilerek verilmelidir. Ayrıca yemeklere ilave olarak çocuğun günde 2 su bardağı kadar yoğurt ya da süt ile 1 yumurta yemesi mutlaka sağlanmalıdır.

* Bu arada peynir 8. aydan önce önerilmez. Veriliyorsa da kesinlikle pastörize olduğundan emin olunmalıdır.

Tamamlayıcı Besinlere Alıştırma

Tamamlayıcı besinlerin çocuğun sindirim sistemine uygun olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. İshal, kusma ya da allerjik belirtilere sebep ve neden olan besinleri belirleyebilmek için aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

  • · Bir günde kesinlikle birden fazla yeni besin verilmemelidir.
  • · Her yeni denenecek besinin miktarı mutlaka önceden birkaç tatlı kaşığı olmalıdır. Herhangi bir sorun olmadığında besinin miktarı sonraki günlerde artırılmalıdır.
  • · Yeni verilen besin, çocuk aç iken verilmelidir.
  • · Lezzeti beğenilmeyen, kusma veya ishal gibi durumlara sebep ve neden olan besinler birkaç gün beklenip tekrar denenmelidir.
  • · Yemek suyu ve et suyu kesinlikle tek başına tamamlayıcı besin değildir. Bu nedenle gerek yemek suyuna gerekse et suyuna ekmek doğrayıp vermek yerine, suyu içinde ezilmeli; et suyu da çeşitli çorbaların yapımında kullanılmalıdır.
  • · Çay, kolalı içecekler, hazır çorbalar kesinlikle bu yaş grubu çocuklara verilmemelidir.

Çocuklara, su kaynatılmadan verilmemelidir !

Özellikle kış günlerinde ve güneş ışınlarından yararlanamayan çocuklarda 1. aydan 1 yaşına kadar günde 400 IU vitamin D verilmelidir!

Dyt. M. Turgay KÖSE

Diyetisyen