Bebek Egzersizleri

Bebek Egzersizleri

Uzmanlara göre, Bebek Egzersizleri, Anne ile Bebek arasındaki Psikolojik bağı olumlu yönde etkiliyor, hatta ve hatta bebeğin erken yürümesine sebep oluyor.

Doğduğunda küçücük olan Bebekler, bir süre sonra büyümeye, oturmaya, başını kaldırmaya, yürümeye veya emeklemeye başlıyor.

Zaman zaman büyüyeceğine dahi inanamadığımız bu süreç göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. İşte bu süreçte ve ileride bebeğin sağlıklı bir duruşa ve ruh sağlığına sahip olabilmesinin bir yolu da düzenli yapılan Bebek Egzersizleri / Jimnastikten geçiyor.

Bebeklik döneminde başlanan Egzersiz/jimnastik, hem zihinsel hemde bedensel gelişimi olumlu yönde etkiliyor. Egzersiz yapan bebeklerin, yaşıtlarına kasları, oturma, el becerileri çok daha erken gelişiyor ve bu Bebekler çok daha güçlü oluyor. Egzersiz/jimnastik, yürüme ve oturma arasındaki koordinasyonu da sağlıyor. Oturma, bebeklerin ayakta durmasını ve yürümesini hızlandırdığı için, Egzersiz / jimnastik yapan bebekler yaşıtlarına göre çok daha erken yürüyebiliyor.

Egzersizin bebeklere sağladığı yararlar bununla sınırlı değil. Çünkü jimnastik/egzersiz yapan bebekler;

  • Bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimi hızlanıyor.

  • Jimnastik/egzersiz sırasında bebeklerin kasları ve eklemleri gelişiyor.

  • Anne ile bebek arasındaki psikolojik gelişimi oldukça olumlu etkiliyor.

  • Jimnastik/egzersiz, bebeğin cesaretlenmesine ve sosyal gelişiminin ilerlemesine de çok yardımcı oluyor.

  • Jimnastik/egzersiz bebeğin beceri ve güvenini artıyor.

  • Bebeklik döneminde başlanan egzersizler, kasları güçlendirdiği ve kas gelişimi sağladığı için, çocukluk çağında spora yöneliş ve sporu yaşam biçimi olarak benimseyen bilinçi bireyler yetişiyor.

  • Spor veya Egzersiz yapan çocukların okul döneminde kendine güvenleri ve okul başarıları oldukça artıyor.

  • Bebeklerin vücut yapıları daha şekilli ve daha sağlam oluyor.

  • Bebeklikte ve ilerde oturma bozukluğu yaşanmıyor.

  • Jimnastik/Egzersiz önceden güçlenmiş olan eklemleri, kemikleri ve kasları destekliyor. Bu çocuklarda Skolyoz ve Kifoz (omurga şekil bozuklukları) veya eklem deformiteleri çok daha az görülüyor.

Jimnastik/egzersizi bebeğe banyodan ve uykudan önce yaptırın

Jimnastik hareketleri için her gün beş (5) on (10) dakika zaman ayırmak oldukça önemli. Hareketler, günde dört (4) beş (5) kez yapıldığında çok daha yararlı oluyor. Bebeği rahatlatmak için uykudan ve banyodan çok önce yapılan Egzersizler, banyodan sonra çok daha sağlıklı bir uykuya sebep oluyor. Jimnastiğin yapıldığı zeminin, battaniye veya banyo havlusu serilmiş düzgün bir alan olması çok önemlidir. Jimnastik sırasında bebeğin çıplak olması veya üzerinde bebeğinize rahatsızlık vermeyecek hafif bir giysi (zıbın gibi.) bulunması oldukça önemlidir. Ortam ısısı da çok iyi ayarlanmalıdır. Sıcaklığın 22-24 derece olması yeterli olacaktır.

Egzersiz programına, vücudun tüm eklem, kaslarını çalıştıran ve bebeği yoracak zor ve ağır hareketlerle başlanmamalıdır. Ortalama iki (2) hafta hafif hareketlerle devam edilerek, haif hafif eklemleri ve kasları çalıştıracak Egzersizler tercih edilmelidir..

Bebeğin el bileğinden ve avuç içinden tutarak, sol kolu sol tarafa, sağ kolu sol tarafa çaprazlama şeklinde germe hareketleri yapın. Bebeklerin kol ve boyun kaslarını çalıştırmak için paraşüt refleksi adı verilen bir hareket var. Her kolu kendi tarafında yukarı ve yana doğru açın, daha sonra tam tersi istikamette hareketleri tekrarlayın. Bebekler için ilk altı (6) ayda en önemli noktalar, ileride oturma, ayakta durma ve başını tutması için kalça eklemlerinin çalıştırılmasıdır. Bunun için bacaklarını karnına doğru bastırarak aşağı doğru tekrar germe hareketleri yaptırın. Bu hareketler 5 veya 10 kez tekrarlanabilir. Diğer hareket ise, bacakların aynı anda yapılabildiği gibi tek taraflı olarak birinin karna doğru itilmesi, diğerinin uzatılmasıdır. Bu hareketler de günde 4 ya da 5 kez tekrar edilebilir.

Genelde Düzenli Egzersiz yaptırılan Bebekler, 6 veya 7. ayda desteksiz oturmaya başlar. Egzersizlerin annenin sakin ve rahat olduğu bir zamanda, hafif müzik eşliğinde Egzersiz yaptırması çok idealdir.

2-6 aylık bebeklerin egzersizleri

Bebeği sırt üstü yatırıp, elleriyle baş parmağınızı tutmasını sağlayın. Kendi parmaklarınızı da onun bileklerini tutacak şekilde kavrayın ve bebeğin kollarını önce sol sonra sağ kol olmak üzere tek tek, hafif hafif yukarıya ve geriye kaldırın. Kollar karşılıklı uyum içinde olmaz ise, bu hareket biraz zorlayıcı olabilir. Bebeği yüzükoyun yatırıp baş kısmı size dönük ve baş parmağınız bebeğin avucunun içinde olacak şekilde bileklerinden tutun. Hafif hafif, çok az olmak üzere ilk kaldırışı yapın. Bebeğinizi zorlamamaya çok özen gösterin. Daha sonraki kaldırışlarında bebeğin başı ve kasları, kendi isteği ve hareketi doğrultusunda, yetişkin yardımıyla yapılabilir. Özellikle bebeklerin baş kontrolü iki (2) veya üç (3). aydan sonra başlar. Bu egzersizlerin uygulanması ile olası sinir sistemi gelişim geriliği de çok daha erken saptanabilir.

6- 12 ay arası bebeklerin egzersizleri

0-6 ay dönemde yapılan hareketlerin sayıları artırılabilir. Gün içinde tekrarları 15′e çıkarılabilir. Altı (6). ve yedi (7). aydan sonra bebeklerin eklemlerindeki esneklik azaldığı ndan dolayı zorlayıcı hareketlerden kaçınmak çok önemlidir. Kollarından hafif zorlayarak tutup kaldırılmaya çalışılan bir çocukta koldan ‘tık’ diye bir ses gelebilir. Bebekte kolunu hiç hareket ettiremez, kolda şiddetli ağrı olur, bu tablo, radius kemiğinin baş kısmının eklem yerinden çıkması ile meydana gelir. Ancak ufak bir manevra ile Uzman Doktor tarafından yerine oturtulabilir. Başlangıç düzeyinde koltuk altlarından tutulmak şartı ile altı (6) ay sonrası baş parmakla bebeğin avucunun içine el konularak bileği kavranır. Bebek, arkaya, öne ve sola sağa doğru sallanır. Bu hareket bebeğe çok daha düzgün bir vücut yapısı sağlayacaktır.

1 yaş ve sonrası çocuklarda yapılacak egzersizler

1 yaşından sonra Çocuklar yürümeye başladığı için bu, onlar için çok önemli bir egzersizdir. Yine de bu dönemde belli kas gruplarını çalıştırmak için oyuncaklardan yararlanılabilir. Çocuk sırt üstü yatırılır ve ayak bileğinden kavranarak boşlukta kalana kadar hafif hafif yukarı doğru kaldırılır. Kısa bir süre asılı kaldıktan sonra çocuk yerine bırakılır ve bu hareket tekrarlanır. Tüm bu hareketler yumuşak bir zemin üzerinde yapılmalıdır.

Çocuğu elleri üzerinde yüzükoyun yatırıp elleri yerde olacak şekilde dizleri ve baldırlarından tutarak kaldırın, bebeğinizi elleri üzerinde yürümeye teşvik edin. Bu hareketler kısa mesafeye Oyuncaklar bırakarak tekrarlanabilir.