Bebek hareketleri

Bebek hareketleri

Bebek hareketleri 

Bir anne adayının herhalde en çok hoşuna giden şeylerden birisi bebeğinin hareketlerini hissetmektir. Hastalarımızın en çok sordukları sorulardan birisi ‘”bebeğimin hareketlerini ne zaman hissedebilirim” dir. Özellikle de ilk gebelikte ritmik rahim kasılmaları veya barsak hareketlerinin Bebek hareketleri ile karıştırıldığına şahit oluruz.

‘Bebek ne zaman oynar?

Bebek Hareketleri daha erken başlamasına karşın, bu hareketlerin Anne tarafından fark edilmesi ortalama 20. haftadan sonrasına hissedilir. Daha önce Bebek sahibi olmuş tecrübeli Anneler bebeğin hareketlerini çok daha önce fark edebilir. Bebek Hareketleri bebeğin gelişen merkezi sinir sisteminin bir fonksiyonudur. Merkezi Sinir Sistemi bebeğin büyümesine paralel şekilde olgunlaşır. Gebeliğin özellikle 28. hafta sonra Nonstress Test ve Biofizik Profil gibi bebeğin iyilik halinin değerlendirildiği testlerde Bebek Hareketi oldukça önemli yer tutar.

kilolu Anne adaylarında zayıf olanlara göre son adet tarihine göre hesaplanan Tahmini Doğum Tarihi, düzensiz adetlerden ötürü veya bir başka nedenle yanlış hesaplanan hastalarda, Bebek Hareketleri çok daha geç hissedilmiş olabilir.

Bebek hareketi nasıl hissedilir?

Belki her Gebe için ayrı bir Bebek Hareketi tanımı vardır. ”Bebeğim nasıl oynuyor” diye sorduğumuz da ‘Tekmeleme, Seğirme, ‘Kanat Çırpma, Guruldama vb.. cevabını alırız.

Bebek hareketlerinin gebelikteki seyri Bebek hareketlerinin fark edilmesinden sonra yerini hareketlerin sıklığının nasıl olması gerektiği ile ilgili veya bir süre fark edilmemesinden kaynaklanan endişelere bırakır. Fark edilebilir hareketlerin sıklığı gebeden gebeye ve aynı gebede gün içinde değişkenlik gösterir. Bu farklılıkların nedenleri; Bebek sürekli hareketli olduğu halde bunların yalnızca bir bölümü duyulabilir ölçüde kuvvetlidir.

Bebeğin duruşuna bağlı olarak içe dönük hareketlerinden dolayı veya sizin o sıradaki aktivitenizden ötürü fark edemeyebilirsiniz.

Ayrıca birçok bebeğin en hareketli olduğu zaman gece yani sizin (normalde olması gerektiği gibi) uykuda olduğunuz dönemdedir.

Bebeğin suyunun aşırı miktarda olması, Anne adayının obez (aşırı kilolu) olması hareketlerin hissedilmesini zorlaştırır.

‘Bebeğim hareket etmiyor ne yapmalıyım?

Gün boyu hiç Bebek Hareketi duymamışsanız, durumu aydınlatmanın en iyi yolu 1. veya 2. saat dinlenmek ve enerji veren bir şeyler yiyip içmektir. Sizin hareketsizliğiniz ve içtiğiniz şeyin vereceği enerji bebeğinizi harekete geçirecektir. Yine de olmamışsa kaygılanmayın 24. saat boyunca Bebek Hareketi duymazsanız veya az duyarsanız uzman doktorunuza ulaşmanız iyi olacaktır.

28. haftadan sonra Bebek Hareketleri daha düzenli ve kararlı olmaya başlar. Ancak yeri iyice daraldığı için hareketleri de sınırlanır. Daralmış yuvasında ancak dönebilir ve kıpırdanabilir. Başı aşağı doğru Pelvis (leğen) kemikleri arasına yerleştiğinde artık çok daha az hareket edebilir.

Annelerin her gün Bebek hareketlerini kontrol ederek bebeğin iyilik halinin devamı hakkında önemli bir etkinliğe katılmış olur. Böyle bir alışkanlığın kazanılması Anne-Bebek arasındaki Psikolojik yakınlaşmaya da önemli katkı sağlar. Bu evrede, her gün hareket hissetmeniz koşuluyla, hareketin ne olduğu önemsizdir. Eğer hiç hareket hissetmiyorsa uzman doktorunuza danışmanız çok daha uygun olur.

Gebeliğin sonuna kadar bu etkinliğin sürdürülmesi gebenin Gebelik takibine en önemli katkılarından biridir. Hastalarımıza gebeliğin son haftalarında Bebek hareketlerinde azalma olması veya durması halinde uzman doktora başvurmasını tavsiye ederiz.

Özellikle gün gecikmesi durumunda hastanın kontrolleri arasındaki zamanda günde 10. Bebek Hareketi hissetmesi gerektiğini söyleriz.

  • Op. Dr. Ahmetözgür YENİEL
  • Kadın Hastalıkları ve Doğum