Bebek Kolik Hastalığı

Bebek Kolik Hastalığı

Kolik pek çok anne ve babaya kabusudur. Sürekli ağlayan, kolay sakinleşmeyen bir bebek kolik evdekileri de kesinlikle oldukça zorlar. Koliğin tıbbi tanımı üç rakamı etrafında dönüyor. Genelde 3.haftada başlayan, haftanın 3. ya da çok daha fazla günü çocuğun günde 3. saat ya da çok daha fazla ağlamasına kolik deniyor. Elbette bu kadar matematiksel olmuyor çoğu kez kolik.

Karşımızda kesinlikle oldukça stresli bir bebek ve çok daha stresli bir aile buluyoruz. Her bebek bazen ağlar ve huzursuzlanır ancak kolikli bebeklerde bu huzursuzluğun çok daha düzenli olduğu ve kesinlikle uzun sürdüğü biliniyor.

Kolik genelde hayatın üçüncü haftasında başlar ve üçüncü ayında sona erer. Nadiren 5-6 ay sonrasında kolik kalır. Kolikli bebekler çok daha iyi emerler. İştahları son derece iyidir. Kilo alımları genelde mutlaka iyidir. Kolik tek başına kusmaya sebep ve neden olmaz. (Kusma varsa reflü gibi bir rahatsızlık düşünülmelidir.) İshal de koliğe bağlı olmaz. Ancak bebekler karınları ağrıyormuş gibi bir görüntü verirler. Ayaklarını karınlarına çekerek ağlarlar. Kolikli bebekler genellikle sarılmaya dokunmaya kesin olarak iyi cevap verirler.

Bebek Kolik neden olur?

Bu tıp dünyası için kesinlikle büyük bir soru işareti. Koliğin tam nedenini kesin olarak bilmiyoruz. Ancak bu konuda bir takım teoriler var. Bebekler karnı ağrıyor gibi göründüğü için uzun yıllardır koliğin sindirim sistemiyle bir ilgisi olduğu düşünüldü. Kolikle ilgili süt allerjisini, reflüyü suçlayanlar oldu. Fakat bunların pek bir bilimsel kesinliği bulunmuyor. Ve son yıllardaki bilinenler de bizi bu teorilerden bir miktar uzaklaştırıyor.

Bir başka teneori sinir sisteminin tam olgunlaşmaması ve bebeğin ‘bir trimester geride olması, bebeklerin anne rahmine benzeyen tüm uyaranlara verdiği cevap ve üç ayda birden bire koliğin kesiliyor olması bu teoriyi kesin olarak destekliyor.

Depresyonu veya anksiyetesi olan annelerin bebeklerinde de koliğin çok daha fazla görüldüğünü görüyoruz.

Koliğin Tedavisi

Evet ne yazık ki kesin olarak koliğin gerçek bir tedavisi yok. Fakat zaten bebeğe zarar vermeyen ve kendi kendine geçen bir şey olduğu için aslında kesin olarak tedaviye gerek de yok. Yaptığımız şey kesin olarak çoğu kez bebeği ve anneyi rahatlatmak.

Kolikli bebekler kundaklanmaya iyi cevap veriyor. Fakat kundağın ayak kısmının çok daha sıkı tutulmaması gerekiyor (kalça çıkığı açısından) Yine kucakta taşınmaya hafifçe sallanmaya (hızlı sallama bebeğin beyni için zararlı olabilir) ve rutin seslere cevap veriyorlar. (elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi sesi, veya dalga sesi vs gibi CDler)

Tüm bunlar onlara anne rahmindeki ortamın benzerini hazırlıyor.

Salıncak, anna kucağı gibi gereçler işe yarayabiliyor.

Bebeğin gazını iyi çıkarmak gerekiyor. Eğer bebeğin çok gazı varsa gaz damlaları verilebilir. Bunların mümkün olduğunca doğal olanlarını kullanmakta mutlaka fayda var.

Anne genelde hem fiziksel hem de ruhsal olarak çok daha yorgun ve bitkin olduğu için dinlenebilmesi, sorumluluğun paylaşılabilmesi kesinlikle çok önemli. Annenin yorgunluğu ve stresi azaldığı zaman bazen bebeğin de kolik bulgularının azaldığını görüyoruz.

Dr. Beril BAYRAK-BULUCU

Çocuk Hastalıkları