Bebekler için Beşik Nasıl Olmalı?

Bebekler için Beşik Nasıl Olmalı?

Bebek beşiği ve bebeğinizin yatağının nasıl olması gerektiğini biliyor musunuz?

Bebek Beşikleri üç veya dört ay kullanılır. Beşik bu nedenle söğüt ağcından ya da hasırdan örülmüş bir sepet veya her yanı kumaşla kaplanmış bir tahta sandık da bu işi görebilir. Beşik tabanının düz olup olmadığına da çok dikkat etmek gerekir; Beşik düz değilse tahta destekle düzleştirebilirsiniz.

Beşik alırken nelere dikkat etmeli?

  1. Beşiğin sağlam bir yapısı olduğundan emin olun. Beşiği salladığınızda bacaklarının güvenli olup olmadığını mutlaka ve mutlaka kontrol edin. Beşiğin parmaklıklarına da dikkat etmeniz gerekli, bebeğinizin minik parmaklarını acıtmayacak şekilde olması yani beşiğin parmaklıkları ne çok sık ne de arasında çok fazla mesafe olmalı.

  2. Şilte pedi rahat ve kalın olmalı. Eğer şilte pedi inceyse ek dolgu melzemeleriyle kabarıklaştırılmalı. Bebeğin beşiğin içine gömülme ihtimaline karşı çok dikkatli olmalısınız. Çünkü Yeni Doğan Bebek hareket edemediği için boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir.

  3. Bebeğin beşiğini cam kenarından ve perde yakınından uzak tutmalısınız. Tüm bunlar boğulma tehlikesi yaratabilir.

  4. Bebek Beşiği en fazla üç veya dört ay kullanabileceğinden, satın aldığınız yerden yeni bir yatak almanız ve karşılığında beşiği geri verip veremeyeceğinizi mutlaka öğrenin.

Kaynak: Parenst

Hazırlayan: Müge Serçek Biroğlu