Bebekler neden ağlar ve nasıl sakinleştirilir ?

Bebekler neden ağlar ve nasıl sakinleştirilir ?

Bebekleri ağlayan anneler panikle onları susturmaya çalışır. Fakat bebeklerin ağlaması çok olağan bir davranıştır. Bebekler konuşamadıkları için dış dünya ile olan irtibatlarını ağlayarak sağlarlar. Ağlayarak bize bazı sıkıntıları olduğunu söylemek isterler. Sıkıntısı olmadığı halde ağlayan bebekler de vardır. Eğer bebeğiniz hiç ağlamıyorsa ciddi bir sorunu olabilir. Sizlere bu yazımızda bebeklerin ağlama nedenlerinden ve onları nasıl sakinleştirebileceğimizden bahsedeceğiz.

 

Bebeğiniz ağlamıyorsa bunları dikkate alın

Yeni doğan bir bebek gülmekten daha çok ağlar. Bebek için ağlamak kendini ifade etmenin ve ebeveynleri ile iletişim kurmanın yoludur. Hiç ağlamayan bir bebek iletişim kurmayan bir bebek demektir. Bebeğiniz ağlamıyorsa ciddi bir hastalık geçiriyor ve ağlamaya gücü kalmıyor olabilir. Örneğin yeni doğan sarılığı denilen hastalıkta bebek ebeveynlerin tabiri ile usludur ve çok fazla uyur. Aileler bebeğin ses çıkarmamasından rahatsız olmadıklar için doktora götürme gereği duymazlar. Bu durumda bebeğin hastalığının anlaşılması gecikebilir.

 

Bebek için en iyi sakinleştirici anne sütüdür

Bebek sağlığı açısından ilk 6 ay anne sütü alması önemlidir. Yeni doğan bebek herşeye ağlar. Bir sorunu olmasa bile ağlar. Özellikle ilk 3 ay bebek her ağladığında anne sütü verilmesi bebeği sakinleştirecek ve anne sütünü artıracaktır. Bebeğe belli bir yeme düzeni sağlamak için ilk 3 ay doğru zaman değildir. İlk 3 ay bebek annesinin farkında değildir. Bu süre zarfında emzirmede yaşanan aksaklık bebeğin anneye olan güvenini sarsabilir.

 

Bebeğiniz ile konuşurken ses tonunuza dikkat edin

Bebeklerin işitme duyusu doğumdan önce açıktır. Bu yüzden doğduktan sonra daha iyi duymaya başlarlar. Ağlayan bebeğinizle asla yüksek ses tonunda konuşmayın. Bebek için ebeveynlerinin yumuşak tondaki sesleri yatıştırıcı etki yapar. Ayrıca hamilelik döneminde bebeğe dinletilmiş olan müzikleri, doğumdan sonra bebeğe tekrar dinletmek sakinleştirilmelerine yardımcı olacaktır.

 

Bebeği nasıl yatırdığınız önemli

Bebekler doğduktan hemen sonra kokuları algılayabilirler. Ağlayan bebeği annesi kucağına aldığında, bebek annesindeki süt kokusunu alır ve sakinleşir. Ayrıca bebekler için beden teması önemlidir. Vücutları ile herhangi bir yere temas eden bebeklerde sakinleşme görülmüştür. Bununla beraber vücutları anne karnındaki gibi pozisyona getirilerek yatmak bebekleri yatıştırmaktadır. Son söylediğimiz yatırma şekli anne uyanık olup bebeği kontrol etme imkanı olduğunda uygulanmalıdır. Aksi takdirde gece bu şekilde yatırmak ani bebek ölümüne neden olacağı için tavsiye edilmez.

 

Bebekler kucağa alışmaz!

Türkiye’de yanlış bir yargı vardır. Bebekler çok kucağa alınırsa buna alışacakları ve hep isteyecekleri düşünülür. Bu tamamen yanlış bir yargıdır. İlk 6 ay boyunca bebek herhangi bir şeye alışmaz. Bebek ağlayarak anne ile olan irtibatını sağlamaya çalışmaktadır. Onu kucağa almak, anlaşıldığını hissettirecektir. Kendini güvende hisseden bebek ağlamayı bırakacaktır.

 

Bebeğin rahatlaması için temiz hava önemli
Temiz hava tüm çocuklara iyi gelir. Eğer bebek prematüre değilse doğduktan sonra her zaman dışarı çıkarılabilir. Ayrıca bebeğinizin uyku sorunu varsa temiz hava iyi gelecektir. Ağlayan ve bir türlü susturamadığınız bebeğiniz için dışarıda olmak rahatlatıcı olacaktır. Ayrıca düzenli olarak temiz hava alan bebeklerin bağışıklık sisteminin daha iyi olduğu gözlemlenmiştir.