Bel fıtığı hakkında yanlış bildiklerimiz

Bel fıtığı hakkında yanlış bildiklerimiz

Fakat hakkında o kadar çok klişeleşmiş bilgi var ki, onları yapmadığımız zaman hastalığa yakalanmayacağımızı zannediyoruz.

Çakmak Erdem Hastanesi Beyin ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selçuk Aydın, bel fıtığı hakkında yanlış bildiğimiz bir çok konu hakkında bizleri bilgilendirdi.

Bel Fıtığı hakında yanlış bildiklerimiz neler ?


Bel fıtığı ağır kaldıranlarda olur.

Yanlış. Bel fıtığı ağır kaldıran kişilerde olabileceği gibi sürekli oturarak çalışan bankacı, muhasebeci, bilgisayarla çalışan ofis memurları gibi çok fazla hareket etmeyenlerde de oldukça sık görünür.

Bel fıtığı olanların mutlaka sert yerde, tahta zeminde yatması gerekir.
Yanlış. Bu eski ve yanlış bir bilgidir. Bel fıtığı olan veya olmayan hiç kimse sert yerde yatmamalıdır. Tercihan visko özellikli ortopedik bir yatakta yatmalıdır.

Bel fıtığı ameliyatından sonra fıtık tekrar eder. Bu nedenle ameliyat gereksizdir.
Yanlış. Bel fıtığı ameliyatlarından sonra aynı yerden fıtık tekrarlaması olasılığı %2’den azdır. Başka bir bölgeden bel fıtığı olma ihtimaliniz çok daha yüksektir.

Bel fıtığı orta ve ileri yaşlarda görülür.
Yanlış. Bel fıtığı son yıllarda lise çağlarında da görülebilmektedir. Çünkü teknolojinin gelişmesiyle birlikte gençler daha fazla bilgisayar başında vakit geçirmekte ve düzensiz beslenerek kilo almaktadırlar. Spor yapmama da etkendir.

Bel fıtığı tedavisinde ameliyat son çaredir.
Yanlış. Bel fıtığı tedavisinde çeşitli alternatifler vardır. Bel fıtığı tanısı konulan hastaların sadece %20’si ameliyatla düzeltilebilir hastalardır. Diğerlerine ameliyat dışı tedaviler önerilmektedir.

Bel fıtığı ameliyatlarında felç kalma riski çok yüksektir. Bu nedenle mümkün olduğunca ameliyat olmamalıdır.
Yanlış. Bel fıtığı operasyonlarında bacaklarımıza giden sinirlerden herhangi birinin yaralanması mümkün olabilir fakat bu durum bile tam olarak tekerlekli iskemleye bağlı kalmayı gerektirecek şiddette değildir. Kaldı ki zaten günümüzde uygulanan mikrocerrahi ve endoskopik yöntemler gibi noninvaziv yöntemlerde bu ihtimaller minimuma inmiştir.

Bel çekme yöntemi bel fıtığı tedavisinde çok etkilidir.
Yanlış. Bel çekme bel fıtığını düzeltemeyeceği gibi fıtık parçalarının yer değiştirmesine bağlı olarak kişilerde ciddi kalıcı sorunlara neden olabilir. Bel çekme ve germe sadece faset kilitlenmesi denilen bel ağrılarında bazen etkilidir.

Bel fıtığı ırsidir.
Yanlış. Bel fıtığı genetik olarak nesillere aktarılan bir hastalık değildir. Ama omurga yapısı aile bireylerinde birbirine benzer. Bel fıtığına yatkın omurgalar aile bireylerinde daha sık bel fıtığı görülmesine yol açar.

Yaşlılarda bel fıtığı ameliyatı yapılmaz.
Yanlış. Yaşlı insanlara da bel fıtığı ameliyatı yapılabilir. Mikrocerrahi yöntemi uygulanan hastalar aynı gün ayağa kalkabildikleri için ameliyatın kendisi hastalarda ciddi bir sorun oluşturmaz.