Beslenme çantasında yabancı lezzetler ve sağlık

Beslenme çantasında yabancı lezzetler ve sağlık

Kısıtlı zamana sağlıklı lezzetler sığdırmak ise sanılandan kesinlikle çok daha kolay. Gününün büyük bir kısmını okulda geçiren çocuklar için beslenme çantaları ve atıştırmalıklar beslenmeleri konusunda son derece önemli rol oynar. Sağlıklı ve doğru atıştırmalığı seçmek ve beslenme çantalarında besin güvenliğini sağlamak ise kesinlikle ebeveynlerin görevidir.

Günümüzde çevremizi saran sağlıksız atıştırmalıklar, kızartma ve fast-food kültürü kesinlikle çocukları beslenme çantalarından ve evdeki sağlıklı atıştırmalardan uzaklaştırabilmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan bir bilimsel araştırmada sağlıksız besinler kadar bu besinlerin sunuluş şeklinin ve markalarının da çocukları etkilediği ve çocukların bu besinlere çok daha fazla yöneldiği tespit edilmiş. Çocukluk çağı obezitesinin giderek yaygınlaştığı ülkemizde, çocukları dışarıdan beslenmeye yöneltmek yerine, hem lezzetli hem de sağlıklı atıştırmalıklar ve besinler tüketmelerinde kesinlikle etkin rol oynayabiliriz. Unutmamak gerekir ki, kesinlikle en sağlıklı besinler evde doğru koşullarda hazırlanmış olanlardır.

Çocuğunuzun dışarıdan kalori yüklü ve besin kalitesi yok denecek kadar az olan bazı besinlerle beslenmesini seyretmek yerine, mutlaka evde bir sandviç hareketi başlatabilirsiniz. Değişik tat ve dokularda hazırlayacağınız sandviçler kesinlikle çocuğunuzun lezzetten ve sağlıktan aynı anda keyif almasını sağlar.

Çocukların mutlaka sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için, her öğün dört ana besin grubundan besinlerin menülerinde yer alması kesinlikle gerekir. Yani çocuklar her öğünde uygun miktarlarda et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, ekmek, pilav, makarna gibi tahıl ürünleri ve mutlaka sebze-meyve tüketmelidir. Hazırlayacağınız değişik alternatifli sandviçler ile hem sağlıklı beslenmesini hem de tat duyusunun gelişmesini mutlaka sağlayabilirsiniz. Karışık sandviçlerin ayran ya da taze sıkılmış meyve suları ile tüketilmesi çok daha sağlıklı bir menü ortaya çıkarmanızı kesin olarak sağlar.

Tüketim miktarları da kesinlikle en az besin çeşitliliği kadar son derece önemli bir konudur. Çocuğunuzun besin ihtiyacını karşılayacak miktarlarda beslenmesi için mutlaka sandviçleri uygun boyutlarda hazırlamaya çalışmalısınız. Diğer dikkat etmeniz gereken konu ise, kesinikle besin güvenliğidir. Et, süt ve peynir gibi son derece protein zengini ürünler sıcağa karşı duyarlıdır ve oda sıcaklığında mutlaka çabuk bozulurlar. Ayrıca, pişirilmeden tüketilen bazı ürünlerden sebzelere mikroorganizma geçişi olabileceğinden ötürü, kesinlikle güvenilir kurumlardan alışveriş yapmaya, hazırlama aşamasında et ürünleri ve sebzeler için mutlaka ayrı doğrama tahtası ve bıçak kullanmaya ve kesinlikle besinleri uygun koşullarda saklamaya mutlaka dikkat etmelisiniz. Besin güvenliğini sağladıktan sonra, çocuğunuzla birlikte sandviçlerin keyfini ve tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca kesinlikle evden çıktığı gibi geri getirilen beslenme çantasının sinir bozucu görüntüsünden de kurtulabilirsiniz.

Beslenme programınız parmak iziniz gibidir, sadece SİZE özeldir.”

Dyt. Gizem ŞEBER

Diyetisyen