Boyun ağrısından kurtulmanın 5 yolu

Boyun ağrısından kurtulmanın 5 yolu

Oturma ve ayakta durma ergonomisi

Hayır dirseklerinizi ve dizlerinizi tam açıyla sabitleyen sandalyelere bir servet harcamak zorunda değilsiniz. Sadece sağduyulu bir yaklaşım sergileyin ve gerginleşen kas ve disklerin nereler olduğunu keşfedin.

Kötü oturma ve ayakta durma alışkanlıklarınızı görün. Hımbıl duruşunuzu değiştirin. Omuzlarınız kambur ve başınız öne doğru eğik oturuşunuz, boyun ağrılarının ilk temel sebebidir. Bunu değiştirmeyi öğrenirseniz, boyun ağrılarından da kurtulursunuz.

İnternetten pek çok bu konuyla ilgili kaynak bulabilirsiniz. Doğru oturma ve duruş resimlerini inceleyin ve konuyla ilgili makaleleri okuyun. Özellikle bilgisayar başında iş yapıyorsanız, bu konuyu daha çok ciddiye alın.

Egzersizler

Yoga sizin için mucizeler yaratabilir. Bu iyi bir egzersiz olarak hayatınızda yer alabilir. Aynı zamanda pilates gibi vücudunuzun her bölgesinde doğru kasları çalıştıran egzersizleri de tercih edebilirsiniz.

Hafif boyun egzersizleri, gün içinde yapabileceğiniz pek çok masa başı egzersizi var. Bunları sürekli uygularsanız, boyun ağrılarında ciddi oranda azalma olacaktır.

Oi gong denilen farklı bir yoga çeşidi de, sizin için önem taşıyan egzersizlerden biri olacaktır. Enerji seviyenizi yükseltir, kan akışını arttırır, boyun ve omurganızı önemli ölçüde faydalandırır. Nazik hareketlerle yapılan bu egzersiz, bedeninize hasar vermez. Bu alanda bir eğitmen bulamazsanız, internette pek çok egzersiz videosu bulabilirsiniz.

Uykunuzda

Uykuda boynunuzu desteklemek çok önemlidir. Köpük, aloe vera yastıklar, kenevir yastıklar ve piyasada pek çok ürün var. En iyi olan ise boynu destekleyen yastıkla uyumaktır.

Eğer servikal rahatsızlıklarınız varsa, belinizde ve dizinizde yastık kullanarak uyuyabilirsiniz.

Masaj

İyi bir tıbbi masaj, boyun ağrılarının en başarılı çözümüdür. Ofiste masa başında otururken de, gergin boynunuzu kendi kendinize masajla rahatlatabilirsiniz.

Stressiz yaşam

Her gerginlik ve stres, boynunuzun gerilmesine ve sertleşmesine, doğal olarak ağrımasına neden olur. Kendinizi ne zaman gergin hissederseniz, rahatlayarak sakinleşmenizi sağlayacak yöntemlere başvurun.