Çalışanlar için sağlıklı beslenme önerileri

Çalışanlar için sağlıklı beslenme önerileri

Günümüzde işlerin çoğu masa başında yapılıyor; bu yüzden çoğumuz, uzun mesai saatleri boyunca oturarak çalışmak zorunda kalıyoruz. Bu da hem kilomuzu hem sağlığımızı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu olumsuzları doğru beslenme yöntemleriyle telafi etmek mümkün. İşte çalışanlar için sağlıklı beslenme önerileri.

Kahvaltı önemli

Yeni bir iş gününe başlarken beyninizi tam kapasite çalıştırabilmek önemlidir. Sabahları uyandığımızda vücudumuz, uyku süresi boyunca devam eden açlıktan uyanmış olur. Dolayısıyla hazır enerji kaynaklarından yoksundur. Bu da dikkatimizin dağılmasına, odaklanma zorluğu çekmemize, hatta daha sinirli ve gergin olmamıza neden olabilir. Bunlar da işyerinde dezavantaj olacak özelliklerdir. Bu olumsuzlukların önüne geçebilmek için bir iki lokmalık da olsa bir kahvaltı etmeyi ihmal etmeyin.

Bol su için

Uykudan uyandığımızda vücudumuzdaki su seviyesi de tıpkı enerji seviyeleri gibi düşmüş olur. Yeteri kadar su içmemek beynimizin çalışma kapasitesini bile olumsuz etkileyebilir. O yüzden su içmek susamayı beklememeliyiz, uyanır uyanmaz bir iki bardak su içmeli ve gün boyunca belirli aralıklarla düzenli olarak su içmeye devam etmeliyiz.

Çay ve kahve tüketimini sınırlayın

Çay ve kahvede, kafein ve kafeinin türevi olan tein bulunmaktadır. Kafein, düşük miktarlarda tüketildiğinde çeşitli faydaları vardır ancak yüksek miktarlarda, tam aksine zararlı hâle gelir. Tein ise kafeine göre daha yumuşaktır, bu yüzden zararlı etkileri daha yüksek dozlarda ortaya çıkar; ama onu da çok tüketmemekte fayda var. Bunlara ek olarak çay ve kahvelere attığımız şeker, boş ve faydası kalori içerir ve kan şekerimizde ani dalgalanmalara yol açar. Bu da asabi olmamıza, ani açlık krizlerine sebep olarak dikkatimizi dağıtıp iletişim yeteneklerimizi kısıtlayabilir.

Öğün atlamayın

İşler çok ve acil olabilir, ancak vücudunuzun ihtiyaçları da acildir. Yolculuk yaparken bir an önce hedefinize varmak için benzin almaktan vazgeçiyor musunuz? Öğün atlamayı da bu duruma benzetebiliriz. Yemek yemediğinizde beyniniz açlığınıza odaklanır, dikkatinizi işe vermekte zorlanırsınız. Ayrıca besinsiz kalan beynin kapasitesi de azalır. Bu yüzden öğünleri 30-45 dakikadan fazla ertelemeyin.

Ara öğün atıştırın

Ara öğün atıştırması olarak kuruyemiş, kuru veya taze meyve gibi sağlıklı yiyecekler tüketin. İşyerinde satılan bisküvi, çikolata gibi abur cuburlardan uzak durun. Sağlıklı atıştırmalıklar metabolizmanızı yüksek tutar ve beynimizi uyarır.

Bunlara da dikkat

Düzenli egzersiz yapmak ofiste masa başında geçen uzun saatlerin olumsuzlarını atlatmanıza yardımcı olacaktır. Ara sıra bitki çayı içmeyi ihmal etmeyin. Atıştırmalık olarak da sizin için derlediğimiz beyni çalıştıran sağlıklı yiyecekleri yiyebilirsiniz.