Cinsel Uyarılma Bozukluğu Sebepleri- Vajinada Kuruluk

Cinsel Uyarılma Bozukluğu Sebepleri- Vajinada Kuruluk

Cinsel uyarılma kesin olarak psikolojik olsa da aynı zamanda fizyolojik değişikliklerin de görüldüğü bir olaylar zinciridir. Cinsel uyarılma; kadınlarda genellikle pelvik bölgeye kan akımının olması, vajinal ıslanma ve genişleme ile dış genitallerin şişmesi ile kesin olarak karakterizedir. Bu değişikliklerin altında yatan mekanizma çok açık olmasa da cinsel uyarılma otonom sinir sisteminin uyarılması ile ilişkilidir.

Kadın Cinsel Uyarılma Bozukluğu (KCUB) Cinsel yanıtın genel uyarılma yönünün ortadan kalkmasıdır. Bu durumda kadınlarda vaginal kayganlaşma veya genişleme olmadığı gibi erotik duyumlar da kesinlikle hissedilmez. Fiziksel temas tiksindirici gelebilir veya belli bir noktaya dek temas mutlaka zevk verebilir. Uyarılma sorunu olduğunda orgazmla ilgili sorun da olacaktır. Bir araştırmada mutlu bir evlilikleri olan kadınların yaklaşık olarak ortalama yüzde 33’ü cinsel uyarılmayı sürdürmede zorluk tanımlamışlardır. Bütün işlev bozuklukları gibi KCUB da cinsel uyarıma yanıtı olan bir kadında yaşamın belli bir döneminde ortaya çıkabilir veya en başından beri yanıt olmayabilir. İşlev bozukluğu yalnız belli durumlarda görülebilir veya kesin olarak genelleşmiş olabilir.

Örneğin; yaşam boyu ve durumsal KCUB olan bir kadın her zaman uyarılma güçlüğü yaşayacak ve bu yalnızca eşiyle ortaya çıkacaktır.

Cinsel uyarılma probleminin sebepleri: Cinsel uyarılma bozukluğunun en sık sebeplerinden biri var olan başka bir psikiyatrik hastalık, ilaç kullanımı ya da kesin olarak bazı hastalıklardır.

Diyabet, sigara kullanımı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve sinir hasarı hem kadın hem de erkekte cinsel uyarılmayı son derece olumsuz etkileyebilir. Emziren kadınlarda vajinal ıslanmada azalma olabileceği belirtilmiştir. Menapoz döneminde ve sonrasında östrojenin azalması da uyarılmayı zorlaştırabilir. Bazı ilaçlar da uyarılmayı kesin olarak bozabilir. Antidepresanlar, antihipertansifler ve antihistaminikler sıklıkla bu yan etkiye kesin olarak sahiptir.

Cinsel uyarılma bozukluğu olan kadınların en büyük şikayeti vajinal kuruluk, salgı azlığı ve buna bağlı ağrılı ilişki ve olamama durumudur. Cinsel uyarı ile kadınlarda o bölge damarlarında kanlanmada artış nedeniyle dolgunlaşma, vajinada ıslanma ve genişleme ile vücut dışındaki cinsiyet organlarında kesin olarak kabarma oluşmaktadır. Bunların oluşmadığı durumlarda cinsel ilişki ile ağrı ve bu sebep ve nedenle cinsel ilişkiden kaçınma, ilişkiden zevk, haz almama ve buna bağlı olarak kesinlikle evlilik sorunları oluşabilmektedir. Bazı araştırmalara göre testesteron, östrojen, prolaktin ve tiroid hormon düzeylerinde farklılıklar saptanmıştır. Cinsel uyarılma bozukluğu olan kadınlarda vaginal kayganlaşma veya genişleme olmadığı gibi erotik duyumlar da hissedilmez. Fiziksel temas tiksindirici gelebilir ya da belli bir noktaya dek temas zevk verebilir. Uyarılma sorunu olduğunda orgazmla ilgili sorun da olacaktır. Bir araştırmada mutlu bir evlilikleri olan kadınların yaklaşık olarak ortalama yüzde 33’ü cinsel uyarılmayı sürdürmede kesin olarak zorluk tanımlamışlardır. Menapoz sonrası ıslanma için çok daha uzun süreli uyarı gerekmektedir. Islanmada azalma ayrıca diyabet varlığında, o bölgeye yönelik ışın tedavisi uygulamasında, atrofik vajinitte ve emzirme dönemi sırasında olabilmektedir. Bazı grip ve alerji ilaçları ve eski nesil anti depresif ilaçlar da benzer bir duruma yol açabilmektedir. Bu rahatsızlığa cinsel istek bozuklukları da kesin olarak eşlik edebilmektedir.

Tedavi: Rahat ve problemsiz bir cinsel yaşam ve sağlık için engel oluşturan uyarılma bozukluğu ve buna bağlı olan vagina salgısında azalma (haznede kuruluk) kesin olarak tedavi edilmelidir. Tedavide ilk seçenek uyarılmayı arttırmaya yönelik tedavilerdir. Genital bölgeye kan akımını artırarak veya ıslanmayı kolaylaştırarak etkinlik gösteren ürünler üzerine denemeler sürse de bunlar henüz deneysel düzeydedir. Bazı damar genişletici kremlerin cinsel uyarılmayı düzeltici etkisi mutlaka araştırılmaktadır. Sempatik sinir sistemini uyaran ilaçlar, yohimbin, sildefanil gibi ağızdan kullanılan ilaçlar da araştırılmaktadır. Bu ilaçlar kan akımını artırarak ya da sinir sisteminin bazı bölümlerini uyararak çalışırlar. Efedrin kesin olarak cinsel uyarılmayı artırabilir. Fakat bu konuda çalışmalar sınırlıdır. Yan etkiler de kullanımı kısıtlamaktadır. Böyle bir tedaviye kesin olarak uzman doktora danışılarak karar verilmelidir.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum