Çocuk Sağlığı Konusunda Yanlış Bilinenler

Çocuk Sağlığı Konusunda Yanlış Bilinenler

1- Üşütmek veya rüzgarda kalmak hastalığa sebep ve neden olur.

Soğuk algınlığı olarak adlandırılan ve bizim dediğimiz şey aslında virüsler nedeniyle meydana gelir. Çocukların üşümesiyle, rüzgarda kalmalarıyla kesin olarak bir ilgisi yoktur. Böyle olsaydı soğuk iklimlerde çocuklar daha çok hastalanırlardı oysaki bu kesinlikle doğru değildir. Kışın çocuklar çok daha fazla hasta olurlar çünkü virüsler çok daha iyi ürer. Ayrıca insanlar hep iç mekanda olduğu için hastalık bulaşması da çok daha kolay olur.

2- Boğazı ağrıyan dondurma yememeli.

Boğaz enfeksiyonunun kesinlikle dondurma ile hiçbir ilgisi yoktur. Dondurma gibi tatlılar veya başka soğuk şeyler yemek veya içmek boğaz ağrısına veya boğaz enfeksiyonuna kesin olarak neden ve sebep olmaz ve olan boğaz ağrısını kesin olarak kötüleştirmezler.

3- Soğuk algınlığında koruyucu antibiyotik verirsek ilerlemesini kesin olarak engelleriz.

Bu doğru değildir. Virüse bağlı enfeksiyonlarda antibiyotikler kesinlikle işe yaramaz ve hatta dirençli enfeksiyon gelişmesine zemin hazırlayabilirler. Antibiyotikler kesin olarak ancak bakteri enfeksiyonuna karşı etkilidirler.

4- Hasta çocuklar evden dışarı çıkmamalıdır.

Çocuklar hastayken bile açık hava almalarında kesinlikle fayda vardır.

5- Burun yeşil aktığında antibiyotik verilmelidir.

Virüslere bağlı burun akıntısı da ve hatta bazen alerjiye bağlı burun akıntısı da zaman zaman yeşil renk olabilir. Sinüs enfeksiyonu tanısı konursa ancak antibiyotik gerekecektir.

6- Ateşi olan çocuğu giydirmek gerekir.

Aslında ateşi olan çocuğun mümkünse beziyle yatması gerekir. Çocukları giydirmek çocukların ateşini yükseltir.

7- Ateşli çocuğu sirkeli suyla silmek mutlaka iyi gelir.

Sirke, alkol, aspirin gibi şeyler ciltteki suyu çekerek sıvı kaybına sebep ve neden olabilirler ve kesinlikle doğru değildir.

8- Hasta çocuk yıkanmaz.

Aslında banyo yapmak hasta çocukları daha çok rahatlatır ve banyodaki buhar burun tıkanıklığı ve öksürük gibi belirtilere kesinlikle iyi gelir.

9- Çocuğun bronşları doluysa, öksürüyorsa süt içirmemeli.

Aslında sütün solunum sistemindeki ifrazatla kesinlikle hiçbir ilişkisi yoktur. Süt hem sıvı hem de besleyici olduğundan hasta çocuk için kesinikle iyi bir besindir.

Dr. Beril BAYRAK-BULUCU

Çocuk Hastalıkları