Çocuk Sahibi Olmaya Hazırmısınız ?

Çocuk Sahibi Olmaya Hazırmısınız ?

Çocuk sahibi olma kararı kimi zaman çiftleri karşı karşıya getiriyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Aslıhan Kurt, çiftlerin Çocuk Sahibi olma kararını birlikte alması ve bir bebeğe hazır olması konusunda fikir birliğinde olması gerektiğini belirterek merak edilenleri bizlerle paylaşıyor.

Çocuk Sahibi Olmaya Hazırmısınız ?

Çocuk Sahibi olmaya karar verme döneminde, evlilikte uyum noktası çok önemli bir faktör. Evlilikle hayat çok değişmiyor, ancak Çocuk Sahibi olunca evlilikte bir değişim olması kaçınılmaz bir hal alıyor. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Aslıhan Kurt değişimi güzel bir örnekle açıklıyor: “Bir çift pistte tango yaparken, sırtlarında kabarık birer sırt çantası olduğunu farzedin. Uyumlu dans etmek oldukça zorlaşacaktır. Bazı figürleri yapamayacak ve yeni bir takım hareketler geliştirmeleri geregecek, çok daha akrobatik olan hareketler yerine daha dengeli hareketleri tercih edecekler, kısacası bu yeni duruma göre danslarında uyumu sağlayacak bazı değişiklikler yapmaları gerecektir. Bu değişikliklerden sonra dansları eski dansları gibi olmayacaktır, ancak yeni bir tarzda yine uyumlu olacaktır. Çocuk yapma kararı verildikten sonra artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Bu açıdan çiftlerin birbirini tanıyor olmasından çok, birbirlerinde meydana gelecek değişikleri algılamaya ne kadar niyetli ve becerikli oldukları, uyum için oldukça önemli olacaktır.”

Ortak karar alınmalı

Çocuk sahibi olma kararının alınmasında dikkat edilmesi gereken altın kurallar diye bir şey söz konusu değildir. Bu bu şartlar karşılandığında Çocuk yapmak için en doğru zamandır diye bir şey söylemek de kesinlikle mümkün değildir. Yine de Sağlıklı bir karar için ne gerekiyorsa, Çocuk Yapma Kararı için de aynı şeyler söylenebilir. Psikolog Aslıhan Kurt konuyla ilgili şunları kaydetti: “Bunlardan ilki, Çocuk sahibi olmak çiftin hayatında çok önemli değişikler meydana getirecektir. Çiftin, hayatlarının kariyer, iş, sosyal ilişkileri, ekonomik yapısı, iş bölüşümü vs…vs.. alanlarında meydana gelecek bu değişikliklerin farkında olmaları ve bunlarla ile ilgili gerçekçi bir değerlendirme yapmaları, kararlarının doğruluğunu oldukça etkileyecektir. İkincisi, bu kararın iki kişinin ortak kararı olması ayrıca önemlidir. Çiftlerin Çocuk yapmak ile ilgili kişisel nedenleri normal olarak aynı olmayacaktır. Ancak bu karar iki kişinin kararı olmalıdır. İkincisi, kişiler birbirlerinin çocuk yapma kararıyla ilgili nedenlerini bilmeli, birbirlerine mutlaka bildirmelidirler. Üçüncüsü, Çocuk yapmak istemenin gerçek nedeni, sadece bir çocuğa sahip olmak istemek olmalıdır. Bazı durumlarda Çocuk yapma kararının altında, çocuğun yolunda gitmeyen ilişkiye bir değişiklik getireceği, ilişkiyi düzelteceği, ilişkiye heyecan katacağı gibi hiç gerçekçi olmayan beklentilerin bulunduğu görülür. Bu durumda, çiftin bunları iyice değerlendirmesi bu gerçek nedenlerin farkında olması ve mümkünse bu konularla ilgili çözüm yolları aramaları çok daha faydalı olacaktır. Bu sorunları çözdükten sonra Çocuk yapma kararlarını tekrar gündeme alabilirler. En azından ikincil nedenleri bilerek, ve bunlara rağmen Çocuk yapma kararı aldıklarının farkında olmalarında fayda vardır. Dördüncüsü, eşlerden birinin bu kararla ilgili tereddüdü ya da Çocuk yapma konusunda şüpheleri varsa, bu karar çok iyi konuşulup tartışılmalıdır. Eğer bir çözüme ulaşılamıyorsa, çiftin birlikte bu kararlarını bir profesyonel (aile danışmanı, psikolog, psikiyatrist vs..) ile değerlendirmesinde oldukça fayda vardır. Bütün bunlara rağmen, şunu akıllardan çıkarmamak gerekir ki bu kararın doğruluğu veya yanlışlığından daha çok, bu kararı vermede kişilerin dayandıkları kişisel nedenlerin iki kişi tarafından da farkında olunması oldukça önemlidir. Çünkü ileride çiftin yaşantısında meydana gelecek kaçınılmaz değişiklikle ne kadar etkili bir şekilde başa çıkacakları, bu farkındalıklarının derecesine bağlıdır.”

www.bebek.com