Çocuklar İçin Omega3’ün Önemi

Çocuklar İçin Omega3’ün Önemi

Son yıllarda Omega3 yağ asidi, bir beslenme yıldızı haline geldi. Uzmanlar onu, “beynin beslenmesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı yağ asitleri” olarak tanımlıyor. Omega3 yağ asitleri, merkezi sinir ve kardiyovasküler sistemlerin geliştirilmesinde ve besin maddelerinin emilimine yardımcı olan yeni hücrelerin oluşturulması sürecinin bir parçasıdırlar. Ayrıca bazı araştırmalar, nörotransmitter işlevindeki rolü nedeniyle psikolojik ve davranışsal koşulların yönetilmesine yardımcı olabileceğini de gösteriyor. Omega3 yağ asitlerinin; dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun belirtileri üzerine de olumlu etkileri olduğu üzerine araştırmalar var.

Omega 3 Neden Önemli?

 

Omega-3 yağ asidi, hücre zarlarının önemli bir bileşenidir ve vücutta iltihaplanma karşıtı etkilere sahiptir. Beyindeki ve sinir sistemindeki hücreleri çevreler ve bu hücreler için önemli koruma işlevi sağlar. Omega-3 daha çok; balık, deniz ürünleri, otla beslenen hayvanlar, doğal beslenen tavuk yumurtaları, otla beslenen ineklerin süt ürünleri, keten tohumu, chia tohumu, ceviz ve avokadoda bulunur. Yüksek kalitede balık ve deniz ürünlerini düzenli olarak tüketmek, beslenme yoluyla Omega 3 alımını arttırmanın en iyi yoludur.

Besinlerin yanı sıra, Omega 3 alımını arttırmanın bir diğer yolu da takviyelerdir. Bu takviyeleri alırken, yüksek kaliteli ürünler tercih etmek çok önemlidir. Balık yağı takviyesinin içinde cıva ya da diğer tehlikeli maddelerin bulunmadığından emin olmak için; kaliteli güvenlik testleri yürüten firmaları tercih etmelisiniz. Özellikle çocuklar söz konusu olduğunda, doğru balık yağı takviyesini seçmek de iki kat önemli hale geliyor.