Çocuklara Paylaşmayı Öğretebilmek İçin Neler Yapılabilir

Çocuklara Paylaşmayı Öğretebilmek İçin Neler Yapılabilir

Çocuğunuzu almayı, paylaşmayı, sırayla oynamayı ve yapılan oyunların rolünü belirleyip, birlik içinde oynamayı öğretebilmek için yapılacak günlük aktiviteler de mevcuttur. İşte birkaç örnek:

  • Tahterevalliye binmek (iki kişi tarafından oynandığı için paylaşımı destekler)
  • Sırayla atlama kuralını benimsemek için bir basamaktan atlama oyunu kurma
  • Dört tekerlekli oyuncak arabalar ile oynama, itme ve çekme
  • Evcilik oynama ve bu oyun içinde çay ve kahve dağıtımı yapma
  • Top oyunları oynama (karşılıklı olarak tutma ve maç yapma)
  • Kesme çalışmalarında etkinlik düzenleme(yapıştırıcı, makas, boya ve kağıtbelirleyerek, büyük bir resim çalışması yapmak)

paylaşmayı öğrenme

Ebeveynler Dikkatli Olmalı

Birçok ebeveyn, çocukların yaşadığı “senin, benim” çatışmalarını önlemek için, çocukların her birineaynı oyuncağı verirler. Ama bu olayı daha da zorlaştırmaktadır. Çünkü her çocuğun ihtiyacı ve isteği farklıdır. Aynı oyuncağı vermek adaletsiz olacaktır.

Çocukları farklı yaş gruplarından bir araya getirmek sorunlara neden olabilir. Büyük çocuklar paylaşmayı düşünseler de küçük çocuklarda bu duygu gelişmemiş olacaktır. Ama küçükler birçok konuda büyük çocukları da rahatsız ederler. Bunun için her yaş grubunun kendi yaş grubu ile oynaması önerilir.

paylaşmayı öğrenme

Paylaşma Bilinci Küçük Yaşta Öğretilir

Çocuklar 3 yaşından sonra tamamen paylaşmayı öğrenmeye başlayabilir. Ebeveynler için bu zor süreçte onları anlamaya çalışmak, doğru yapabilecekleri iletişimin geliştirilmesinde destek olmak çok önemli bir detaydır. Bu arada, her çocuğun belirli bir kişilik ile doğduğunu ve her çocuğun gelişim evreleri için aynı yaşta olmadığının ve bu aşamaların aynı yaşta mevcut olmadığını hatırlamak yararlı olacaktır.