Çocuklarda Diz Ağrısı Neden Olur?

Çocuklarda Diz Ağrısı Neden Olur?

Çocuklarda eklem ağrıları

Diz ağrısı, çoğu zaman çocuklarla ilişkilendirilmeyen bir terimdir. Genellikle orta yaşlı kadınlarda ve yaşlı yetişkinlerde görülen diz ağrıları, bazen çocuklarda da görülebilir. Çocuğunuz “dizim ağrıyor” dediği zaman; bunun genellikle bir düşme ya da koşma ya da zıplamaya bağlı bir ağrı olduğunu düşünür, ağrının 1-2 gün içinde ortadan kalkacağını varsayarız. Peki ya geçmezse? Çocuklarda diz ağrısı, bazen altta yatan bir başka diz probleminin belirtisi olabilir.

Çocuklar büyüdükçe; kasları, tendonları, bağları ve kemikleri de genişler. Bu, acı verici bir süreç değildir; ancak tüm parçalar aynı hızda büyümez. Büyümeye bağlı ağrılar; genellikle uyluk, bacak ve  diz bölgelerinde hissedilir. Çocuklar ve atletler, zaman zaman diz ağrısı yaşayabilir ve daha sonra ağrı artabilir. Bunun sebebi diz bölgesindeki bir burkulma ya da altta yatan başka bir tıbbi durum da olabilir. Çocuğunuz dizinin ağrıdığını söylediğinde, ona kesinlikle kızmayın ve nedenini öğrenmeye çalışın.

Çocuklarda Diz Ağrısı Nedenleri

Çok fazla zıplama, uzun süre dizini zorlama, egzersiz yapma, oyun oynama ya da diğer bazı etkinlikler sırasında dizinizin zorlanmasına bağlı diz ağrıları görülebilir. Aşağıda, çocuklarda diz ağrısı nedenlerini bulabilirsiniz;

Diz Enfeksiyonu: Dizdeki bakteri enfeksiyonu, ağrıya neden olabilir. Bu ağrıları; yüksek ateş, şişme ve artan ağrılar takip edebilir ve bu da  çocuğun yürümesini zorlaştırır. Diz çevresinde en ufak bir iltihap varsa, eklemlerde ağrı görülebilir. Diz ağrısı ve şişme bir günden fazla sürerse, çocuğunuzu mutlaka doktora götürün.

Osgood-Schlatter Hastalığı: Bu hastalık, gövdenin diz kapağına bağlandığı bölgenin iltihaplanmasıdır ve gençlerde diz ağrısına neden olur. Genellikle ergenlik döneminde, çocuğun büyümesi esnasında ortaya çıkar ve atletizm ve spor dalına katılan çocuklarda yaygın olarak görülür.

 

Çocuklarda diz ağrısının nedenleri ayrıca;

** Dizde yumuşak doku yaralanmaları,

** Patellofemoral Ağrı Sendromu,

** Quadriceps Tendon Yırtığı ve

** Tümörler olabilir.