Çocuklarda Kıskançlıkla Nasıl Başa Çıkılır?

Çocuklarda Kıskançlıkla Nasıl Başa Çıkılır?

Kıskançlık, her çocuğun hayatına kolaylıkla girebilecek bir duygudur. Kıskançlık duygusu; kardeşlerinden, arkadaşlarından ya da sınıf arkadaşlarından kaynaklanıyor olabilir. Arkadaşına alınan yeni bir bisiklet gibi basit bir şey çocuğunuzda kıskanmaya neden olabilir. Dikkat çekmeden ilerlemeye başlayan olumsuz duyguları çocuğunuzdan uzaklaştırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Çocuklarda kıskançlıkla nasıl başa çıkılacağını bilmiyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

Çocukluk çağı boyunca, çocuklarınız birbirleriyle oynarken kıskançlık belirtileri fark edebilirsiniz. Kıskançlığı olan çocukların diğer çocuklarla zor oynadığı ya da yalnıza sadece bir oyun gibi davranması oldukça yaygındır. Yetişkinlikte kıskançlık; diğer insanlardan bahsederken ve ilerlemelerini engellemeye çalışırken daha belirgindir. Çocuklarda bunu anlamak için biraz daha çaba sarf etmeniz gerekebilir.

Çocuklarda Kıskançlıkla Nasıl Başa Çıkılır?

Çocuğunuzdaki kıskançlıkla uğraşmadan önce; kardeşlerinizi, arkadaşlarınızı, komşularınızı veya başkalarını kıskanmadığınızdan emin olun. Bunu sisteminizden kaldırmadığınız sürece çocuğunuzda etkin bir şekilde başa çıkamazsınız. Peki, çocuklarda kıskançlığın üstesinden nasıl gelinir?

Çocuğunuzun enerjisini olumlu bir duyguyla değiştirmek, onun olumsuz duygularını azaltmasına ve zenginleştirici ve olumlu hedefler doğrultusunda çalışmasına yardımcı olmanın mükemmel bir yoludur. Örneğin, arkadaşının daha yüksek not alması karşısında çocuğunuz üzgünse; onu daha fazla çalışmaya ve daha iyi not almaya özendirmeli ve motive etmelisiniz.

Çoğu durumda, çocuklardak kıskanç davranışların kökü, derinlerdedir. Bu tür davranışların arkasında özel bir sorun ya da endişeler var. Çocuğunuzla konuşun ve neden belirli bir insanı kıskandığını öğrenin. Çocuğunuzun benlik saygısı ve güveninin daha düşük olabileceği durumlar olabilir. Olumlu yönleri hakkında yeterince emin olamayabilir ve bu da bir başkasına kıskançlık göstermesine neden olabilir.