Çocuklarda Paylaşım

Çocuklarda Paylaşım

Çocuğun okul çağındaki eğitimi, gelişimi ebeveynlerin sorumluluğundadır. Şefkatli rehberlik ile çocuğunuz sahip olduğu her şeyi memnuniyetle paylaşmayacaktır. Çünkü bu dönemlerde duygusal kontrol sistemi aktif olmadığı için paylaşmayı da öğrenememiş olacaktır. Ebeveynler anlamak için cezalandırmak yerine gerçeği öğrenmek için destekçi bir tavra sahip olmalıdır. Çünkü çocuklar ben-merkezlidir. Ve her şey onundur.

Özellikle çocuklar ebeveynlerinin sevgisini başkaları ile paylaşmak istemezler. Çünkü ebeveynler gözlerinde en kutsal varlıklardır. Bu yüzden bir kardeş bile istemiyor olabilirler. En büyük korku, anne ve babanın sevgisinden ayrılma korkusudur, duygular daha az hissedilir hale gelir, bir başka kardeşi daha anne babanın sevmesi daha büyük bir savaşa sebep olacaktır.

Çocuğun İlk Cevabı “Hepsi Benim” Şeklinde Olur

İlkokul seviyesine erişen çocuk, vücudunun şimdiki halini bilir ve her şeyin kendine ait olmasını ister. Özellikle parmaklar ve kollar ile çok hareket ederler. “Kendisinin bir parçası olarak” sahip olduğu ve çok sevdiği oyuncaklarını bedenlerinin organları olarak algılarlar.

Çocukların sahip olmak istedikleri şey ile sahip oldukları arasındaki farkları anlamaları bu dönemde mümkün değildir. Bu yüzden de paylaşımda zorluk çekerler. En küçük çocuk için en önemli sözcüklerden biri “hepsi benim”dir.

Özellikle anneler ya da babaların kalplerini hoplatan bu kelime, özellikle de şiddetli bir kavga çıktığı zamanlar da ortaya çıkan bir kelimedir. Çocuğunuz diğer oyuncakları olan bir çocuk ilepaylaşım yapamıyorsa bunun en büyük sebebi oyuncaklarını kendilerinin bir parçası olarak hissetmelleridir.