Çocuklarda uyku problemleri

Çocuklarda uyku problemleri

1-KABUSLAR

Genellikle gecenin ikinci yarısında korkulu rüyalardır. Hemen hemen her yaşta çocukta olabilir. Mutlaka gecede birden fazla kabus görülebilir. Stresli zamanlarda ve bir travma sonrası sıklaşabileceği gibi bazen bu tip bir neden ve sebep olmadan da olabilir. Genellikle çocuğu uykudan uyandırır ve çocuk anne babanın varlığına ve rahatlatmasına mutlaka ihtiyaç duyar.

Kabus gören bir çocuğun yanına gidip mutlaka rahatlatmak gerekir. Kabus bazen çocuğu oldukça sarsar gerçekten ve ayırmakta güçlük çekebilir. Rüyayı anlatması genellikle rahatlamasına yardımcı olur.

2-GECE TERÖRÜ

Gece terörü kabustan çok daha korkutucudur ancak kabuslar kadar sık rastlanmaz. Genellikle küçük çocuklarda görülür (en sık 1-4 yaş) Uykunun en derin safhasında olur genellikle bu da uyuduktan 1. veya 2. saat sonradır.

Gece terörü yaşayan çocuklar control edilemez şekilde ağlayabilirler. Terleme, sarsılma hızlı nefes alma gibi belirtiler gösterebilirler. Genellikle şaşkındırlar. Çocuklar bağırabilir, tekme atabilir veya boş boş bakabilirler. Sizi tanımıyor gibi davranabilirler. Bütün bunlar olurken genellikle uyanık değildirler.

Gece terörü dönemleri 45 dakikaya kadar sürebilir.Arkasından hemen uykuya dalarlar (aslında hiç uyanmamışlardır.) Pek çok çocukta gelişim aşamaları içinde başka bir sebep olmaksınız olur ancak bazen stres travma veya korkuların da yansıması olabilir. Genellikle gece terörü kesin olarak çocuklar tarafından hatırlanmaz.

Gece terörü sırasında mutlaka çocuğun yanında olup kendini yaralamasını engellemek gerekir aynı zamanda panic (panik) olmamak gereklidir. Çocuğu uyandırmaya kesinlikle gerek yoktur. Çocuğun genellikle kısa bir süre sonra mışıl mışıl uyumaya başlayacağı kesinlikle unutulmamalıdır. Çocuklar yorgun olup yeterince uyumadıklarında çok daha sık görülür. Gece terörü sık yaşandığında bir uzman çocuk hekimine danışmakta kesinlikle fayda verdır.

3-UYURGEZERLİK VE UYKUDA KONUŞMA

Aynı gece terörü gibi çocuk derin uykudayken olur. Genellikle donuk bir bakışları olur, başkalarına yanıt vermeyebilir ve uyandırması biraz güçtür. Çoğu zaman yatağa dönüp uyumaya devam eder ve kalktıklarını bile hatırlamazlar. Ailede başkalarında da genellikle vardır.

Çocuğunuz uyurgezerse ortalığı tehlikelerden arındırıp gece takılıp düşmesini mutlaka engellemek gerekir. Evin dış kapısı kesinikle kilitlenmelidir. Çocuğunuzu uyandırmaya gerek yoktur. usulca yatağına yatmasına yardımcı olursanız uyumaya devam edecektir.

Çok sık olursa veya çocuğunuzun güvenliğini tehdit ediyorsa doktoruyla konuşmakta kesinlikle fayda vardır.

Çocuğunuz yorgun ve uykusuzken bu tip durumlar çok daha sık yaşanacağından uyku düzenine kesinlikle dikkat etmekte fayda vardır.

Dr. Beril BAYRAK-BULUCU

Çocuk Hastalıkları