Çocuklarımızı zayıflatmamız mümkünmü

Çocuklarımızı zayıflatmamız mümkünmü

Çocukların yetişkin bir birey olana kadar ki süreçte kesin olarak gelişimlerini sağlıklı ve yeteri düzeyde tamamlamaları gerekir.

Gelişme çağında olan çocuğun yeterli ve dengeli beslenmesi mutlaka çok büyük önem taşımaktadır. Çocuğun hem zihinsel hem de bedensel enerji ve besin öğeleri ihtiyacının karşılanması gerekir. Şişman çocukların gelişi güzel diyet uygulamaları büyümelerini mutlaka olumsuz etkilemektedir.

Çocuklarda şişmanlığın sebepleri ve nedeni hareketsizlik, yetişkinlerin küçük yaştan itibaren çocuğu aşırı ve gereksiz karbonhidrata dayalı bir beslenme programı ile karşı karşıya bırakmaları ve gıda endüstrisinde son yıllarda her geçen gün artan ve hiçbir besleyici değeri olmayan ancak çocuklara kesinlikle son derece çekici hale getirilerek sunulan yiyeceklerdir.

Çocukların ileride sağlıklı ve ideal kilosunda olabilmeleri için kesinlikle ilk önce yetişkinlerin eğitimden geçirilmesi gerekmektedir. Çocukların zayıflaması mutlaka bir uzman doktor kontrolünde ebeveynlerinde eğitilmesini içeren bir beslenme programı ile yapılmalıdır. Çocuğun yaşına uygun gelişimini devam ettirecek enerji ve diğer besin öğelerini yeteri kadar alacağı bir beslenme programı ile zayıflaması sağlanmalı ve çocuğun gelişimi düzenli olarak mutlaka kontrol edilmelidir. Zayıflama programı kesinlikle çocuğun şişmanlık derecesine göre ayarlanır. Diyette boş kalori kaynağı şekerli yiyecekler ve içecekler sınırlanır. Bu tür yiyeceklerin evde bulundurulmaması ve ebeveynlerin bu konuda çocuğa örnek olması davranış değişikliğinde kesinlikle yarar sağlar. Programa ek olarak kesin olarak çocuk egzersiz ve çocuk spora yönlendirilir. En kolay ve basit yol, kesinlikle çocuğun bir spor dalına girmesi ve çocuğun mutlaka düzenli antrenman yapmasıdır. Günümüzde kişilerin kendi başlarına sağlıksız diyet yapmaları ve böylece kendi sağlıklarını bozmaları diyete olan gereksiz önyargıya sebep ve neden olmuştur. Şişmanlık kesinlikle gerek yetişkin gerekse çocuklar için bir kader değildir. Çocuklarda yetişkinler gibi diyet yapabilirler ancak kesinlikle bu diyet evde rastgele yapılan bir diyet programı kesinlikle olmamalıdır. Hem kendiniz hem de çocuklarınız için sağlığınızı korumak, sağlıklı beslenmeyi öğrenmek ve hayat boyu ideal kilonuzda olmak için mutlaka bir uzmana danışarak kendinizin ve çocuğunuzun diyetini alınız. Her yaşın mutlaka kendi içerisinde beslenme ve diyet programı vardır. Çocuklarda kesinlikle dikkate alınması gereken nokta, menünün düzenlenirken mutlaka yaşına göre gelişimini hızlandırabileceğimiz bir program sunmak. Özellikle kalsiyumdan ve vitaminden zengin (süt, peynir, yoğurt, meyve gibi), karbonhidrat miktarı dengeli, protein içeriği son derece yüksek (yumurta, tavuk, balık) bir program.

Çocuğa, belli bir beslenme programı uygularken onun psikolojisinide korumak son derece önemli. Diyet programında bulunan her besinin amacı çocuğa açıklanmalı ve böyle bir programın ne amaçla yapıldığı kendisine ne gibi faydaları olduğu mutlaka anlatılmalıdır. Fakat programın sürekliliğini sağlamak için, arkadaşları ile sosyal bir çevrede olan çocuğun, sevdiği yiyeceklerle ödüllendirilmesi ve motive edilmesi kesin olarak gerekir.

Dyt. Banu KAZANÇ

Diyetisyen