Çocuklarınız televizyon izlerken diz çökmesin

Çocuklarınız televizyon izlerken diz çökmesin

Anne ve babaların, 3 yaşından  itibaren çocuklarının ayak yapısını, duruşunu,yürüyüşünü, koşmasını ve  zıplamasını çok iyi gözlemlemesi gerekiyor. Çünkü, çocuklarda yürüme sorunlarının  en önemli sebeplerinden birinin ”hatalı oturuş pozisyonları” olduğu bildiriliyor.
Ayak Sağlığı Uzmanı (Podiatrist)  İsmail Tuncel, ayak ve ayak bileği rahatsızlıklarıyla ilgilenerek insanların  genel sağlıklarını daha iyi hale getirmeyi ilke edindiğini söylüyor. Tuncel, tıbbın en yeni dallarından birisi olduğunu belirttiği podiatri  eğitimi almayanların, birçok hastaya sıkıntı yaşattığına dikkat çekiyor. İsmail  Tuncel, eğitimsiz kişilere başvuran hastaların çoğunun gereksiz yere acı  çektiğini savunuyor.

”Ayaktaki biçim bozukluklarının çoğu çocuklukta başlar”

Çocuklarla ilgili ayak sorunlarının da çok yanlış bilindiğini vurgulayan  Tuncel, yenidoğanların, ayaklarının pembe ve yumuşak olduğunu dile getirerek,  ”Ama, gerekli bakımlar yapılmaz, önlemler alınmazsa ilerleyen yıllarda  inanılmayacak biçim bozuklukları gelişebilir. Ayaklarda doğuştan olma şekil  bozuklukları seyrektir ama biçim bozukluklarının çoğu da çocukluk yaşlarında  başlar” dedi.

Biçim bozukluklarının nedenlerin başında çocukların tombul ayak yapısının  doğuştan zayıf ve dirençsiz olmasının yanı sıra önemsemezlik ve ilgisizliğin  geldiğini vurgulayan Tuncel, şöyle devam etti: ”Önemsemezlik iki yönlüdür. Çocuk, yakından izlenip ayaklardaki  bozukluklar zamanında saptanamaz veya görülüp bilinmesine karşın gerekli önemler  alınmaz. İki yaşına kadarki gelişmelerin, ayak henüz tam biçimlenmediği için  önemi yoktur. Tüm çocuklar bu yaşa kadar, ayağın iç orta kısmındaki yağ  yastıkçığı nedeniyle içe basarlar. Bunun için de iki yaşına kadar ortopedik  ayakkabıya gerek yoktur. İki yaşından sonra fark edilen biçim bozukluğu dikkatle  izlenmelidir.”

”Çocuk, ’Beni kucağına al’ diyorsa…”

Ayak ark kavisinin 3 yaşında belirgin olarak meydana çıktığını ifade eden Tuncel, ”Bu durumda çocukların ayak yapısı, duruşu, yürüyüşü, koşması ve  zıplamasını, anne-baba iyi gözlemlemelidir. Ayağında biçim bozukluğu olan  çocuklar, yürümeye başladıklarında zaman zaman anne ve babalarından kendisini  kucağına almalarını isterler. Yürümekten kaçınırlar. Ayak ve baldır ağrılarını  göstererek ağrıyor, acıyor gibi sözler söylerler. Yürürken daha sık düşerler”  dedi.

Çocuklarda düz ve çukurtaban, sever hastalığı, yürüme ve basma  sorunlarına sıkça rastladıklarını vurgulayan Tuncel, ”Bunun için tabanı hafif  kavisli ayakkabıların tercih edilmesi ve teknolojinin getirdiği ayak pedografi  cihazı ile ayak çekimi yapılıp, değerlendirilip ayak yapısına, taban kaslarına,  kemik yapısına uyumlu ortopedik tabanlık uzman podiatrist tarafından  değerlendirilip yapılmalıdır” diye konuştu.

En önemli konunun, çocuklardaki oturuş pozisyonları olduğuna dikkat çeken Tuncel, ”Çocuklarda yürüme sorunlarının en önemli sebeplerinden biri, oturuş  pozisyonlarıdır. Çocukların, diz çöküp ördek gibi ayaklarını yana açmamaları ve  televizyon izlerken diz çöküp oturmamaları gerekir. Aksi takdirde gelecekte  düztaban oluşabilir, bileklerinden çökme, çarpık bacak şekli ve yürüyüşte  bozukluk dengesizlik başlar. Düztaban ayakkabılar, ağır bot türü ayakkabılar  giydirilmemelidir. Çocuğun ayak ayak yapısına göre ayakkabı seçimi yapılmalıdır”  dedi.

”Çocuklara ayak egzersizi yaptırın”

Çiftlere, ”çocuklarına ayak egzersizi yaptırmaları” uyarısı yapan  Tuncel, şunları kaydetti: ”Çocuğa ayak egzersizini yaptırmak pek kolay değildir. Ayak  egzersizlerinin beklentilerinin başında ayak kaslarının güçlenmesi ve ayak  kavislerinin oluşumunun desteklenmesi gelir. Örneğin; ayak parmaklarıyla yerde  kalem tutmak, deniz kumunda yürümek, yumuşak zeminde yürümek, çalışmayan ayak  kaslarını, kemik yapısını düzeltmeye başlar. Çocukların sağlıklı ayakları için  ayak egzersizlerini, yürüyüş yapmayı, bisiklet sürmeyi, ip atlamayı, yüzmeyi,  ayaklarıyla top oynatmayı, şeffaf lastikle ayak egzersiz yaptırmayı ihmal  edilmemelidir. Günde 10 dakika her gün düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.  2 ay sonra ilk olumlu sonuçlar için ayağın dış görünüşü ve iç düşümündeki  değişiklikleri bir ayak sağlığı uzmanına ölçüm yaptırmalıdır. Sağlıklı yürüyüşler  için sağlıklı ayaklar şarttır.”