Dikkat etmeniz gereken yaz hastalıkları

Dikkat etmeniz gereken yaz hastalıkları

Her ne kadar hastalık mevsimi olarak kış ayları bilinse de, yazın da kendinize çok dikkat etmelisiniz. Baş ağrısı, güneş çarpması, güneş yanıkları, denizde/havuzda kapılan mikroplar sayesinde oluşan enfeksiyonlar, böcek ısırmaları ve gıda zehirlenmeleri yazın başlıca hastalıklarını oluşturuyor.

Yazın en popüler hastalığıdır baş ağrısı. Birçok nedeni olabileceği gibi yazın fazla güneş ışınlarına maruz kaldığınız için oluşur. Her ne kadar ağrı kesici ilaçlar geçici iyileşme sağlasa da önlem alıp güneş ışınlarına fazla maruz kalmamalısınız.

Hepiniz sezonun açılmasını ve bronz bir tene kavuşmanın hayaliyle yaz aylarını bekliyorsunuz. Ancak güneşlenirken yüksek faktörlü koruyucu kremleri kullanmayı ihmal eder ve güneş ışınlarının dik olarak düştüğü saatlerde güneşlenirseniz, güneş yanıklarına engel olamazsınız.

Temizliğinden emin olmadığınız havuz ve plajlarda yüzmek de çeşitli enfeksiyonlara yol açabiliyor. Bunlardan en sık rastlananı idrar yolu enfeksiyonudur.

Bir de böcekler var tabii! Kışın kaybolur yazın ortaya çıkarlar. Bunlardan korunmak için basit önlemler alabilirsiniz. Örneğin pikniğe gittiğinizde yerlere çıplak ayakla basmamalısınız. Veya bunu için üretilmiş olan vücut spreylerinden faydalanabilirsiniz.

Yaz aylarının en sık rastlanan hastalıklarından biri de gıda zehirlenmeleridir. Sıcakta besinler daha kolay bozulduğu için gıda zehirlenmelerine yol açarlar.

Bu başlıca hastalıklara dikkat ederseniz, mükemmel bir yaz geçirebilirsiniz!