Doğum ağrıları

Doğum ağrıları

DOĞUM AĞRISI (DOĞUM SANCISI)

DOĞUM AĞRISI VE AZALTMAK İÇİN YÖNTEMLER

Doğum ağrısı veya başka bir deyişle sancı doğum başladıktan sonra karında, kasıklarda ve belde hissedilen, belli aralıklarla gelip geçici bir ağrıdır. Doğum ağrısı kadınlar arasında pek bir farklılık gösterir. Bazı kadınlar oldukça fazla hissederken bazı kadınlar ise çok daha az hisseder, bazıları bu ağrılar sırasında bağırır, bazen de hiç ses bile çıkarmadan doğum yapanlar görülür. Doğum ağrılarının şiddetinin kişiler arasında farklılık göstermesi sosyokültürel çevrelerinden çok daha önce etraflarından duydukları hikayelerden, kişinin ağrı eşiğinden kaynaklanır. Ağrı eşiği sadece doğum ağrısının değil her tür ağrının kişiler arasında farklı şiddetlerde hissedile bilmesini sağlar. Ancak doğum ağrısında en önemli faktör annenin bilinç ve bilgi düzeyi ile sosyokültürel çevresidir. Kimi anne adayı bu ağrının adeta çok hissedilmesi gerektiğine inanır ve böyle duymuştur, böyle öğrenmiştir bu nedenle çok daha şiddetli hisseder. Kimi anne adayı da bilinçli ve çok daha sakin olarak bu ağrıyı hafif hissederek de doğumu atlata bileceğini bilir.

Annenin doğum ağrıları azaltmak için ilaç dışı yöntemler:

 • Annenin doğum sancılarını çektiği dönemde hareket etmesi ve ayağa kalkması ağrıların çok daha hafiflemesini sağlar. Annenin sürekli sırt üstü yatakta sabit kalması ağrıların hafiflemesine engel olur.
 • Sancılar sırasında annenin yatakta kalçasını sağa-sola çevirmesi sancıyı oldukça azaltabilir.
 • Annenin ses çıkarması, mırıldanması, inlemesi de doğum ağrılarını çok daha az hissetmesine yardımcı olur.
 • Müzik dinlemek annenin rahatlamasını, gevşemesini, sancıları çok daha hafif hissetmesine yardımcı olur.
 • Annenin güzel hayaller kurması sancıları çok daha hafif hissetmesini sağlar.
 • Annenin bel ve kuyruk sokumu bölgesine masaj yapılması ağrısını önemli derecede azaltır.
 • Annenin omuz ve beline masaj yapılması ağrısının oldukça azalmasına yardımcı olur.
 • Sıcak, ıslak bezlerin annenin beline uygulanması ağrısını hafifletir.
 • Sıcak su ile duş almak ağrıları azaltır.
 • Annenin sancı odasında bir objeye odaklanması ve ona konsantre olması ağrıları çok daha hafif hissetmesini sağlar. Bu obje bir süs eşyası ya da duvar saati, doğum odasında bir alet, eşya v.b olabilir.
 • Annenin karnına yavaş yavaş masaj yapması sancılarını azaltır.
 • Anneye doğum sırasında destek olan bir yardımcının annenin ayaklarına ve bacaklarına masaj yapması ağrısının azalmasına olanak sağlar.
 • Bunların dışında annenin doğum ağrılarını çok daha az hissetmesi ve bunlara en iyi şekilde uyum sağlaması için solunum egzersizi teknikleri vardır. Bu tekniklerden en çok kullanılanı Lamaze tekniğidir. Solunum egzersizleri hastanın hem sancılara çok daha kolay dayanmasını sağlar hem de gevşemesini ve bebeğe daha çok kan gitmesine yardımcı olur.

Anne doğum sırasında sancılar geldiğinde hafifçe ve derin nefes alarak sancının geçmesini mutlaka beklemelidir. Bu sırada çok hızlı nefes alıp vermek kesinlikle doğru değildir, ellerinizde uyuşmalara ve kasılmalara neden olabilir. Sancı azalırken gülümsemeye ve rahatlamaya çalışın. Sancı geçtikten sonra bir daha ki sancıya kadar dinlenin.

Bunların dışında annenin gebelik boyunca egzersiz yapması (normal egzersizler, yürüyüş, yüzme ve plates gibi..) doğumunun çok daha rahat geçmesine yardımcı olur. Doğum yapacağınız hastanenin gebeler için verdiği doğum öncesi eğitimler varsa bunlara katılmanız oldukça faydalı olacaktır ve doğuma çok daha bilinçli girmenize yardımcı olacaktır.