Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapları ve Merak edilenler

Doğum kontrol hapları nedir?

Doğum kontrol hapları, östrojen ve progesteron içeren hormon haplarıdır. Yüksek etkinlik ve düşük yan etki nedeni ile sıkça tercih edilen bir korunma yöntemidir.

Doğum kontrol hapları nasıl korur?

Hamilelik kadın yumurtalıklarında üretilen yumurta ile erkek sperm hücresinin birleşip döllenerek rahim içine yerleşmesi sonucunda meyana gelir. Doğum kontrol hapları içerisinde bulunan hormonlar dışarıdan verildiği için vücudun hormon kontrolünü ele geçirerek yumurtalıklardan yumurtlama olmasını engellemektedir. Böylece spermin dölleyebileceği yumurta olmadığından hamilelik meydana gelememektedir.

Doğum kontrol haplarının güvenirliliği ne kadardır?

Doğru kullanıldığında doğum kontrol haplarının hamilelikten koruma oranı yaklaşık yüzde 100’e yakındır. Günümüzde mevcut geriye dönülebilir (bırakıldığında yumurtlama geri döner ve hamile kalınabilir) korunma yöntemleri içerisinde en etkili yöntemlerden biridir.

Doğum kontrol haplarını kimler kullanabilir?

Bazı özel durumlar dışında tüm kadınlar doğum kontrol hapı kullanabilir. Özellikle 40. yaş altı kadınlar, henüz çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar, adet düzensizliği ya da adetleri ağrılı olan kadınlarda öncelikli seçenekler arasında yerini alır.

Doğum kontrol haplarının hamileliği önlemek dışında ne gibi yararları vardır?

Doğum kontrol haplarının doğum kontrolü dışında da kullanıldıkları bilinmektedir. Adet düzensizliği, hapların oldukça sık kullanıldığı durumlardan biridir. Düzensizliğin yarattığı sıkıntıları ortadan kaldırdığı gibi adet kanamasının başlayacağı zamanı bilmek de kadınları oldukça rahatlatmaktadır. Bazı fonksiyonel yumurtalık kistlerinin tedavisi de dönemsel uygulamalar yapılabilmektedir. Bu hapların kullanımı ile adet dönemi sancılarında ve özellikle adet öncesi dönemde yaşanan gerginlikte oldukça belirgin azalma olduğu uzmanlar tarafından saptanmıştır. Kısırlık nedenlerinden biri olarak sayılan rahim, yumurtalık ve tüpleri içine alan iltihabi durumlara karşı doğum kontrol haplarının koruyucu etkisi olduğu kesin olarak bilinmektedir. Ayrıca çeşitli araştırmalar doğum kontrol hapı kullanımı ile dış gebelik oluşma riskinin azaldığını ve yumurtalık ile rahim kanserinin daha az görüldüğünü ortaya koymuştur. Diğer bir kullanım alanı, endometriosiz olarak adlandırılan rahim içi dokunun rahim dışında bulunması durumunda uzun süreli tedavi ile gerileme sağlanabilmesidir. Sosyal açıdan bir avantajı da adetin erkene alınması ya da çok daha ileri tarihe kaydırılması istenen durumlarda uzman doktorunuza danışarak bunun sağlanabilmesidir.

Doğum kontrol hapı kullanımının bırakılması gereken durumlar nelerdir?

Özellikle haplar ilk kullanılmaya başlandığında ortaya çıkan bazı şikayetler ya da durumlar hapların hemen bırakılmasını gerektirmektedir. Şiddetli baş ağrısı, migren nöbetleri, görme bozuklukları, göğüs ağrısı, şiddetli bacak ağrısı, ani sarılık gelişmesi gibi durumların yanı sıra ağır kazalar sonrası ve büyük ameliyatlar öncesinde ilaç kullanımına kesinlikle son verilmelidir.

Doğum kontrol hapı kullanımında beklenen ve kabul edilebilir yan etkiler nelerdir?

Özellikle hap kullanımının ilk aylarında lekelenme tarzında ara kanama görülebilir. Bu durum birçok kadını oldukça rahatsız edebilir, ancak hapı bırakmayı gerektirmez. Bu kanamalar ilk 2. ila 3. kutudan sonra kendi kendine geçecektir. Geçmediği taktirde ya da şiddetli bir kanama olması durumunda kesinlikle uzman doktora başvurmak gerekmektedir. Aynı şekilde çok şiddetli olmayan mide bulantısı durumlarında hap kullanımına devam edilmelidir. Bazı kadınlarda kilo alma şikayeti olabilir. Bu da, daha düşük dozlu hapların kullanımı ile önlenebilir. Doğum kontrol hapları kullanıldıkları sürece adet kanamasının miktarını ve süresini azaltacaktır.

Doğum kontrol hapları hangi durumlarda kullanılmamalıdır?

  • Gebelik ya da gebelik şüphesi olanlar.
  • Önceden geçirilmiş veya mevcut damar tıkanıklıkları olanlar.
  • Kontrolsüz yüksek tansiyon ve şeker hastalığı olanlar.
  • Ağır karaciğer hastalığı olanlar.
  • Özellikle hormon bağımlı kötü huylu tümörü olanlar.
  • Tanısı konmamış vaginal kanaması olanlar.
  • 35 yaş üzerinde olanlar ve sigara kullananlar uzman doktor tavsiyesine göre hareket etmelidir.

Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır?

İlk kullanılmaya başlanacağı zaman adetin başlaması beklenmelidir. Adetin ilk günü bulunduğunuz güne denk düşen günün karşısındaki hapı içerek başlanır ve her gün mümkün olduğu kadar aynı saatte olmak şartı ile 21. gün alınır. Bu kutu bittiğinde son tabletten birkaç gün sonra adet kanaması başlayacaktır. Bir sonraki kutuya, adet kanamasına bakılmaksızın kesinlikle son tabletten 7. gün sonra başlanır ve tekrar 21. gün devam edilir. Yani 21. gün ilaç, 7. gün ara. Hap kullanımı bırakılmak istendiğinde mevcut kutu bittikten sonra beklenen kanama olur ve 4. ila 6. hafta sonra normal yumurtlamanın olduğu adet dönemleri geri döner.

Doğum kontrol hapı alımı unutulduğunda ne yapılır?

Hap alımının unutulması durumunda fark edildiği takdirde ilk 24. saat içinde alınmalı, sonrasındaki hap alınması gereken zamanda içilmelidir. Ancak üst üste 2. gün hap alımı unutulduğunda doğum kontrol hapının güvenirliği tam olmaz. Böyle bir durumda bir sonraki adet kanamasına kadar ek tedbirlerle korunmak gereklidir. Yani hap 1. gün unutulduğunda ertesi gün 2. tane birden alınır, fakat 2. gün üst üste unutulursa koruyuculuk konusunda mutlaka şüpheye düşülür.

www.florence.com.tr