Doğum korkusu

Doğum korkusu

Hamilelik kadınlar için yepyeni bir dönemdir. Özellikle ilk kez hamile kalan kadınlar için bu dönem bir takım korkuları da birlikte getirmektedir. ”Hamileliğim sırasında bir sorun yaşar mıyım?”, ”çocuğum sakat olur mu?”, ”hamilelikte çirkinleşir miyim?”, ”eşim benden uzaklaşır mı?” gibi daha pek çok korkuları yaşamaktadırlar.

Bu korkular daha önce düşükleri varsa, sakatlık tehlikesiyle çocuğu alındıysa daha da çok artmaktadır. Bunun yanında ”doğum esnasında çok acı çeker miyim?”, ”Doğuramamazlık eder miyim?”, ”Bana ve çocuğuma bir şey olur mu?”, korkularını yaşayabilmektedirler.

Daha önce doğum yapmış kadınlar bunu çok daha az düzeyde yaşarken ilk kez hamile kalan kadınlar için oldukça önem taşımaktadır.

Doğum korkusu çeken kadınların bu korkuları hamileliklerini etkileyebilmekte onların yaşadığı sıkıntılar nedeniyle karınlarında ki bebekleri de huzursuzluk duymaktadır. Korku ve huzursuzluk çok daha fazla arttığında depresyon ortaya çıkabilmekte sürekli ağlama ihtiyacı, mutsuzluk, uykusuzluk gözlenebilmekte, kimselerle konuşmak istemeyebilmektedirler. Bütün bunlara hamilelikte ki hormonal değişiklikler nedeniyle moral bozuklukları ve endişelerde eklenince oldukça zorlanabilmektedirler. Hamilelikte ilaç kullanımı çok gerekmedikçe kesinlikle tavsiye edilmemekte.

Ancak bu korkular yaşamı çok zorlaştırdığında psikiyatrist kontrolünde ilaç kullanılabilinmektedir. Terapi süreci ile bu gibi korkular ortadan kaldırılabilmekte ve gereksiz yere korku ve endişe çekmelerine engel olunabilinmektedir. Bu korkuları duyan ve hamileliği zorlaşan gebelerin bir psikolojik yardım almaları gerek. Hamileliği kolay geçirmelerine gerekse doğumu çok daha kolay yapabilmelerine yardımcı olacaktır.

Tüm hamilelere sağlıklı gebelik ve doğum dileğimle….

  • Uzm. Dr. R.Sabri YURDAKUL
  • Psikiyatri