Doğum sancıları

Doğum sancıları

Doğum sancısı nasıl olur, hangi durumda hastaneye gidilmelidir?

Gebelik süresi bilindiği gibi 40. haftadır. Genellikle tahmini doğum tarihi yaklaştıkça gebelerde rahimde kasılmalar tespit edilir. Gebeler bu kasılmaları karnında dikleşme ve sertleşme şeklinde hissederler. Özellikle normal seyreden gebelikte 37. haftadan sonra fetal baş pelvis kemiği girişine uyum sağlamağa başladığı andan itiberen gebe kadınlar zaman zaman rahimde kasılmalar hissetmeye başlar.

Bu kasılmalar tıpta Braxton Hicks kasılmaları olarak adlandırılan yalancı doğum ağrıları olup gebeliğin son trimesterinde daha sık görülür ve gerçek doğum ağrılarının hazırlık aşamasıdır. Gebe kadınlar bu kasılmaları bazen gerçek doğum ağrıları ile karıştırırlar. Oysa bu kasılmalar günde birkaç defa gelen, rahim ağzında çok fazla bir değişikliğe neden olmayan kasılmalar olup yaklaşık 1. dakika kadar devam ettikten sonra geçer, gebeler ise bu durumu kasılma olarak hissettikleri halde ağrı duymazlar ve hatta 37. haftadan sonra muayene eden uzman doktorları tarafından bu kasılmalar manuel olarak hissedilir ve bu durum hastaya muayene sırasında doğru bir şekilde anlatılır.

Eğer bu kasılmaların aralığı giderek kısalırsa, önceleri bir saatte, yarım saatte bir gelen ve yaklaşık 1. dakika süren kasılmaların aralığı giderek sıklaşır ve sonunda 10. dakikada 2. kez gelmeye başlarsa bu ağrılar doğum sancıları olarak kabul edilir. Kasılmalar giderek regüler (düzenli) bir hal alır ve 3. dakikada bir gelmeye başlar. Her kasılma doğum kanalı olan ve serviks olarak adlandırılan rahim ağzının giderek olgunlaşmasına, kısalmasına ve açılmasına sebep olur. Servikal kanalda kısalma ve açıklık oluşmaya başladıktan sonra ve baş pelvis girimini geçmeye başlayınca gebeler giderek bu kasılmalarla birlikte yavaş yavaş ağrı hissetmeye başlarlar. Kasılmaların şiddeti ve sıklığı artıkça baş pelvis giriminde çıkıma doğru yaklaştıkça ağrıların şiddeti ve sıklığı çok daha fazla artar. Eğer fetüs doğum kanalına girdiğinde, fetüse veya gebenin doğum kanalına ait nedenlerle baş pelvis uyumsuzluğu, pelvis girimde darlık veya pelvis girimi normal olsa da orta pelvis düzleminde ya da çıkım düzleminde darlıklar gibi fetüsün doğum kanalında ilerlemesine engel teşkil edebilecek durumlar mevcutsa, doğum sancıları çok daha fazla artar ve dayanılmaz olabilir.

Sorun olmadan sancılarla birlikte doğum kanalında fetal baş seviyesi uygun bir iniş gösteren gebelerde ise doğum travayında kesinlikle çok aşırı sancı hissedilmez, ancak doğuma yakın dakikalarda sancı biraz daha yoğun hissedilir.

Doğum sancıları gebe kadınların korktuğu şekilde birden bire şiddettini arttırarak başlamaz başlamaz, günler içinde yavaş yavaş kasılmalar şeklinde başlar ve hatta regüler sancılar oturduktan sonra ağrı gebeler tarafından hafif hafif hissedilmeğe başlar. İlk doğum genellikte yaklaşık olarak 18. saatte gerçekleştiğine göre doğum sancısı başladığında, kasılmalar arttığında, kasılmalar regüler hale geldiğinde kesinlikle telaşlanmadan hastaneye gitmek gerekir.

Gebe kadınlarda düzenli aralıklarla gelmeyen kasık ve bel ağrısı, idrar yaparken kasılmalar, böbrek taşına, apendiste bağlı ağrılar, mide ağrısı, safra kesesi, böbrek taşı ağrıları, nadir görülen yumurtalık kisti torsiyonu ağrısı, fıtık ağrısı gibi daha pek çok çeşitli ağrı yapan hastalıklar da görülebilir. Bu tür alışılmışın dışında ağrı ortaya çıktığında da gebe kadınlar ağrı kesici almadan uzman doktoruna müracaat etmeli ve ağrı nedeni bulunarak duruma uygun gerek tibbi gerekse cerrahi tedavisi planlanmalıdır.

Op. Dr. Kutlugül YÜKSEL

Kadın Hastalıkları ve Doğum