Doğum tarihi (zamanı) hesaplama

Doğum tarihi (zamanı) hesaplama

Normal doğum ne zaman olur? Hangi tarihte gerçekleşir? Ne zaman Doğum Yaparım? Doğum tarihi (zamanı) hesapanabilir mi? Ben ne zaman doğum yapar ım?

Doğum tarihinizi ortalama olarak hesaplamak için anlatıldığı şekilde çok basit bir işlemle yapabilirsiniz ya da yan taraftaki otomatik hesaplayıcıyı kullanabilirsiniz.

Burada hesapladığınız gebelik ve doğum haftası adetinize göre hesaplanmaktadır. Bu nedenle yanıltıcı olabilir. Kesin öğrenmek için uzman doktorunuzun ultrason ölçümü ile karşılaştırma yapabilirsiniz.

Doğumlar hangi haftalarda olur?

Doğum tarihi ortalama gebeliğin 40. haftalık olduğu zamana göre hesaplanır fakat doğumların bir çoğu 40. haftadan önce gerçekleşir. En sık olarak doğumun gerçekleştiği zaman 37. ila 40. hafta arasıdır. Erken doğum tehtidi oluşursa daha önceki haftalarda doğum gerçekleşebilir. Bazen gün aşımı (gün geçmesi) meydana gelebilir ve doğumun gerçekleşmesi 41. ila 42 hafta olabilir.

Burada hesaplanan tarihte doğum gerçekleşmez ise:

Burada hesaplanan tarih son adetinize göre 40. hafta olarak hesaplanan tarihtir. Son adet tarihinize göre hesaplanan tarih çok nadir yanıltıcı olabilir, bu durumda doktorunuzun ultrason ölçümleriyle karşılaştırdığı düzeltilmiş doğum tarihi dikkate alınabilir. Bunun için özellikle hamileliğin ilk aylarında yapılan ultrason ölçüm kağıtları kullanılır. Bu nedenle ultrason sonucunda verilen sonuç kağıtları ya da resimler çok dikkati saklanmalıdır. Eğer hem ultrason sonucu hem adet tarihine göre hesaplanan tarihe göre gebelik 40. haftayı doldurmuş ise bu durumda gebelikle alakalı bazı testler yapılır ve bunların sonucuna göre bir problem yoksa 41. ila 42. haftalara kadar doğum eylemi beklenebilir.

Sezaryen kaçıncı haftada ne zaman yapılır ?

Sezeryan ameliyatı eğer isteğe bağlı önceden planlanmış ise, genellikle 39. haftada yani yukarıda hesaplanan tarihten bir hafta önce gerçekleştirilir. Acil bir nedene bağlı yapılan sezaryen ameliyatları doğal olarak gebeliğin her haftasında gerekebilir.