Doğumda solunum egzersizleri (nefes teknikleri)

Doğumda solunum egzersizleri (nefes teknikleri)

DOĞUMDA NEFES (SOLUNUM) TEKNİKLERİ (EGZERSİZLERİ), GEBELİKTE (HAMİLELİKTE) SOLUNUM, NEFES EGZERSİZLERİ…

Normal doğumda sancıların başlamasından bebeğin doğumuna kadar geçen sürede annenin doğru şekilde nefes alıp vermesi hem anne hem bebek için oldukça faydalı olacaktır. Annenin doğuma çok daha iyi konsantre olmasını ve doğum ağrıları ile kolayca başetmesine de yardımcı olacaktır. Doğru nefes teknikleri hem Anne hemde bebek için çok daha fazla oksijen sağlayacaktır. Uygun ıkınma teknikleri ile beraber uygulanan nefes teknikleri sancıların efektif kullanılmasını yani doğumun çok daha kolay ilerlemesini sağlayacaktır. Nefes egzersizlerini doğum başlamadan önce hamilelik süresince evinizde ara ara alıştırmalar yaparak nefes egzersizleri öğrenmek gerekir aksi taktirde ilk defa doğum sırasında uygulamaya çalışmak başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bulunduğunuz şehirde varsa bu teknikleri öğrenebileceğiniz yerler arasında ilk olarak Hamilelik-Gebelik Okulu için başvurmanız en iyisi olacaktır.

Nefes alma – verme tekniklerinde dikkat edilmesi gereken birinci husus nefesin burundan alınıp ağızdan verilmesidir. Nefes alıp verme çok hızlı olmamalıdır, normal hızda olmalıdır.

Nefes alıp verme üç çekilde olabilir:

  • Göğüs solunumu.
  • Karın solunumu.
  • Göğüs ve karın ile yapılan solunum.

Bu şekilde nefes alma tekniklerini kendi kendinize deneyerek basitçe öğrenebilirsiniz. Oturduğunuz yerde dik durarak ya da yatağa sırt üstü uzanarak bu nefes tekniklerinin alıştırmasını çok kolay yapabilirsiniz.

Göğüs solunumu yapmak için burnunuzdan nefes alırken göğsünüzü şişirmeye ve yükseltmeye çalışın ve daha sonra yavaşça ağzınızdan nefesinizi bırakın. Bu sırada karın bölgesi şişmemelidir, sadece göğüs genişlemelidir. Bu herkesin normalde de sıklıkla uyguladığı bir solunum tipidir ve herhangi bir zorluğu yoktur.

Karın solunumu genellikle çok daha zordur ancak alıştırmalar yaparak çok kolay öğrenebilirsiniz. Bunu denemek için bir yere dik şekilde oturun ve burnunuzdan yavaşça nefes alın ancak bu sırada göğsünüz değil karnınızın şişmesine özen gösterin. Nefes alırken göğsünüzü kaldırmayın ve genişletmeyin sadece karnınızın öne doğru şişmesini sağlayın. Bunları anlamak için bir elinizi göğsünüze diğer elinizi karnınıza koyabilirsiniz. Göğsünüzdeki eliniz nefes alırken kımıldamamalı, karnınızdaki eliniz nefes alırken öne doğru ilerlemelidir.

Doğumda nefes alıp verme işlemlerini 2. ayrı bölüme ayırabiliriz. 1’incisi doğum ağrılarının başlamasından rahim ağzının tam açılmasına kadar olan bölüm (doğumun 1’inci evresi), ikincisi rahim ağzının tam açılmasından bebeğin çıkışına kadar olan bölüm (doğumun 2’inci evresi). Bu iki evrede farklı şekilde nefes teknikleri uygulanır. 2’inci evrenin başladığını yani rahim ağzının tam açıldığını siz anlayamazsınız, bunu size doktorunuz ya da ebe söyleyecektir, bu evre başladığında nefes tekniği değişecek ve ıkınma teknikleri de eklenecektir. Rahim ağzı tam açılmadan önce yani ilk evrede ıkınma teknikleri ile ıkınma yapılmaz.

Doğumun ilk evresinde belli aralıklarla sancılar gelecektir ve aralarda 3. ila 5. ya da 10. dakika sancısız rahat dönemler olacaktır. Sancısız dönemlerde normal ve yavaş nefes alarak dinlenmeniz oldukça önemlidir. Sancı geldiği anda ise göğüs solunumu ya da karışık solunum yapmalısınız. Doğumun 1’inci evresinde karın solunumu yapılmasına gerek yoktur. Sancı başladığı anda bir kez derin solunum yapın ve daha sonra sancı kesilene kadar normal şekilde soluk alıp vermeye devam edin. Bütün solunumlar burundan alıp ağızdan verecek şekilde olmalıdır. Sancının bitmesinde bir kere daha derin solunum yaparak tekniğe son verin. Daha sonra dinlenme evresinde gevşeyin ve güzel şeyler (örnek; bebeğinizin doğumdan sonraki hallerini) düşünerek rahatlayın. Her sancı geldiğinde bu nefesleri tekrarlayın. Bu şekilde uyguladığınız nefesler hem sizin sancılarla kolay başetmenizi sağlayacak hem de bebeğe bol oksijen sağlayacaktır.

Doğumun 2’inci evresinde yani rahim ağzı tam (9. ila 10. cm) açıldıktan sonra artık karın solunumu yapmaya başlamalısınız. Sancı geldiği anda yukarıda anlatıldığı şekilde derin bir karın solunumu yaparak nefesinizi tutun ve size tarif edildiği şekilde ıkının, bebeğinizi ileri doğru itmeye çalışın. Ikınma işlemini nefesinizi tutarak veya ağzınızdan çok yavaş şekilde nefes vererek yapabilirsiniz.

Önemli olan bu sırada karnınızı şişirip beklememeniz ve gücü boynunuza doğru değil doğum yoluna doğru itecek şekilde vermeye çalışmanızdır. Ağrı geçene kadar bu ıkınmaları tekrarlamalısınız, zaten bu esnada doktorunuz ya da ebe size tariflerle yardımcı olacaktır. Bu evrede göğüs solunumu yapılmaz, karın solunumu çok daha iyi ıkınmanızı sağlar. Ağrılar geçtiğinde normal nefes alarak dinlenebilirsiniz.