Dolgun ve kavisli popo için

Dolgun ve kavisli popo için

Sculpture Polikliniği Estetik Cerrah Dr. Alpaslan Topçu özellikle yaz aylarında kadınların popo bölgesine daha hassas yaklaştığını ve cerrahi operasyon sayısının yükselen bir grafik çizdiğini söylüyor. Yaş, aile yapısı, yerçekimi, kilo alıp-verme, çatlaklar, gibi birçok faktör poponun şeklinin oluşmasında oldukça etkili. Çoğu zaman poponun kaldırılması ve nadir olsa da poponun daha az belirgin hale gelmesi ve daha az dikkat çekmesi isteniliyor.

Topçu, popo operasyonlarında, fizik muayenesi sonucu, hangi cerrahi yöntemi uygulanacağına karar verdiklerini ve popo şekillendirmede en sık başvurulan cerrahi yöntemleri şöyle sıralıyor ve anlatıyor:

Liposuction, Yağ Enjeksiyonu, Protez Uygulamaları ve Germe Yöntemleri.

Sanılanın aksine, popo bölgesine liposuction uygulamasını yapmaktan kaçınmak gerekiyor. Hastalarda popo bölgesine liposuction yapmaktansa, bel, bacak iç ve dış bölgeleri, popo kıvrımının altında ki bölgelere lazer liposuction yaparak popoyu daha belirgin hale getirmek çok daha sık başvurduğumuz bir yöntem. Şayet, yapısal olarak hastanın popo bölgesinde aşırı yağ birikimi varsa, kontrollü bir liposuction popo bölgesine uygulanabilir.

Popoya yağ enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu, popo dolgunluğu sağlamak amacıyla, en sık başvurduğumuz yöntemdir. Zayıf kişilerde, kilo kaybı olan hastalarda, özellikle popo üst kısmını, hastanın kendi vücudundan aldığımız yağ greftini enjekte ederek, istenen dolgunluk ve kavis sağlayabilmekteyiz. Yağ greftinin en büyük avantajı, hastanın iyileşme süreci çok kısa ve sosyal hayata dönüşü çok çabuk olmaktadır. Bu işlemin tekrar uygulanabilmesi de bir diğer avantajıdır.

Ameliyat 4 saat sürer

Popo protezi, kalçaların arasındaki kıvrımdan ve siyatik sinire zarar vermemek için kalçaların üst kısmına yerleştirilir. Ameliyat epidural veya genel anestezi altında yapılır, 4 saat sürer ve hastanede 1 gece kalınır. 7-15 gün sonra işe dönülebilir. Eğer protez yerleştirilirse kalçadan kas içi enjeksiyonlardan kaçınmak gerekir.

Aşırı kilo kaybı olan, ileri yaş hastalarda, kombine germe operasyonları ile popo şekillendirme tercih edilmektedir. Bu operasyonların en büyük sıkıntısı, oluşan izlerdir. İzleri iç çamaşırı hattına gizleyerek yapmaktayız.

Son yıllarda popo şekillendirme yöntemleri arasında iple askı ve kök hücre uygulamaları da hızla popüler olmaktadır. İple askı yöntemlerinde en büyük dezavantaj, belli bir süre sonra ip direncini kaybederek, popo da tekrar sarkma olabilmesidir.