Dünyanın en iyi 12 dergi kapağı

Dünyanın en iyi 12 dergi kapağı

ABD merkezli teknoloji ve sosyal medya haberleri sitesi Mashable, gelmiş geçmiş en iyi dergi kapaklarını derledi.
1966 ila 2012 arasındaki ses getiren kapaklardan yapılan derlemede, tarihe iz bırakan olayların en etkili yansımalarının yer aldığı belirtildi.

İşte en iyi 12 kapak:

12- People: 15 Eylül 1997
Fransa’da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Galler Prensesi Diana anısına özel olarak çıkarılan baskı, 1.3 milyon adet satılmıştı. Derginin 57 kez kapağı olan olan Diana, bu sayının kapağında hiçbir başlık olmaksızın sadece gülen siyah beyaz bir fotoğrafıyla yer almıştı. Diana kapaklı bu sayı, tarihinde en çok satış yaptığı 10 baskıdan biri olmuştu.
11- Time: 21 Mayıs 2012
Bebeğini emzirirken görülen bir annenin yer aldığı kapak, bebekleri emzirmek için üst yaşın kaç olması gerektiği, toplum içinde emzirme etiği, çocuk sağlığı için anne sütünün önemi gibi birçok konuda uzun süren tartışmalara yol açmıştı.
10- Esquire: Ekim 1966
Derginin tarihinde yayımladığı en uzun haberin kapağa taşındığı sayı, bir şirketin ABD’nin Fort Dix üssünden Vietnam’a taşınma yolculuğunu anlatıyordu.
9- Sports Illustrated: 19 Nisan 2013
Boston Maratonu saldırının kapağa taşındığı sayıda, patlamadan saniyeler sonraçekilen bir kare kullanıldı. 78 yaşındaki koşucu Bill Ifrig’in patlamanın şiddetiyle yere düştüğü an çekilen kare saldırının sembol fotoğrafı oldu.
8- Esquire: Aralık 2000
Fotomuhabir Platon’un New Jersey’deki bir otel odasında kendisine tanınan yedi dakika içinde görüntülediği dönemin ABD başkanı Bill Clinton’ın otururken çekilmiş fotoğrafının açısı, eski başkanın seks skandalına gönderme olarak yorumlanmıştı.
7- Time: 14 Nisan 1997
ABD’nin ünlü talkshow sunucusu Ellen DeGeneres’in “Evet, eşcinselim” itirafını yaptığı sayı büyük ses getirmişti.
6. New York: 12 Kasım 2012
ABD’deki Sandy Kasırgası sonrası New York’un kuşbakışı görüntüsünün alındığı karenin kapağa taşındığı ödüllü sayı, 16 bin kopya satmıştı.
5- People: 24 Eylül 2001
Dünya Ticaret Merkezi’ne düzenlenen 11 Eylül saldırısı anında çekilen karenin kapağında olduğu sayı, derginin en çok sattığı sayı oldu.
4- Glamour: Ağustos 1968
Büyük bir kadın dergisinin kapağında ilk kez bir siyahi isim yer almıştı. Bu isim, En İyi 10 Üniversite’nin kadınları arasında yapılan yarışmanın birincisi Katiti Kironde’ydi.
3. The New Yorker: March 29, 1976
New York kentinin Manhattan’dan görüntüsünü çizen çizer Saul Steinberg’in eserinin yer aldığı kapak, sayısız kez aralarında Economist, Mad Magazine’in olduğu başka dergiler tarafından kullanıldı.
2- Life: 11 Ağustos 1969
Ay’a ilk kez ayak basan insanın anısına hazırlanan özel sayı, Ay görevinin tamamlanmasından üç hafta sonra basılmıştı.
1- National Geographic: Haziran 1985
Şarbat Gula isimli Afgan kızının yer aldığı kapak, derginin 125 yıllık tarihinin en ünlüsü oldu.
Sovyetler Birliği ve Afganistan savaşı sonrası öksüz kalan Gula’nın mülteci kampında öğrenciyken 1985’te çekilen karesi, dünyanın en çok tanınan ikonik fotoğrafları arasına girdi. Gula, bu fotoğraf çekildiğinde 13 yaşındaydı.