Dünyaya yeni bir can getirmek

Dünyaya yeni bir can getirmek

Gebelik, kadınların yaşamında, dolayısı ile sağlığında oldukça önemli bir paydayı kapsar. Bunun bir sebebi de gebe kadının, kendisinden hariç, bir başka canı da taşıması ve dünyaya yeni bir can getirmesidir.

Gebelik ve Doğum oldukça doğal bir süreç olsa da, taşıyabileceği riskleri sebebi ile bir çok kötü sürprize de neden olabilir. Bu riskler tarih boyunca bir çok kadının kimi zaman canını, kimi zaman sağlığını, tehlikeye sokmuştur. Modern tıp bu risklerin oldukça önemli bir kısmını kontrol altına almıştır. Bunda hastalıkların daha iyi bilinmesi, tedavi ve tehşis kadar, koruyucu tedbirler ile risklerin ortaya çıkmadan engellenmesinin de büyük rolü olmuştur. Şurası unutulmamalıdır ki, tıptaki bütün bu igelişmelere rağmen, halen bütün hastalıklar tedavi edilememekte ve Hastalıklar kimi zaman geriye bazı hasarlar bırakarak iyileşebilmektedirler. Bu nedenle sağlıklı bireylerin, hasta olduklarında tedavisinden öte, hiç hasta olmamalarının sağlanması tıbbın belki en önemli hedefidir.

Çocuk sahibi olmayı planlayan tüm çiftlerin Gebelik Öncesi mutlaka bazı kontrollerden geçmesi bir çok sorunu engelleyebilir, engellenemeyen bir çoğunun ise, hasarsız ya da çok daha az hasarlı atlatılabilmesini sağlayabilir. Bu sebeple çocuk sahibi olmak isteyen her çiftin bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı‘na gidip ilgili muayene, testler ve incelemeleri yaptırmalıdır.

Bu konuya ilgi duyan uzmanların farklı yaklaşımları olabilir. Benim tarzım şu şekilde:

Çiftin tüm öyküsünü kayda alırım. Bu öykü Anne adayının yaşı, Kadın olarak öyküsü kadar, gerek Anne adayının gerek ise, Baba adayının öz geçmiş ve soy geçmiş detaylarını kapsar.

Buradan Baba adayının Anne adayına aktarabileceği Cinsel yolla geçen ya da başka yollarla bulaşabilecek mikrobik hastalıkları saptayıp tedavi edebiliriz.

Her iki soyun bazı soyaçekim (genetik) hastalıklarının ip uçlarını verebilir ve Gebelik Öncesi araştırılabilir. İster Baba ister Anne adayının soyundan gelsin herhangi bir genetik hastalığın ip ucunu bulur isem onunla ilgili hazırlık başlatırım. Akraba Evlilikleri Genetik Hastalık olasılığını oldukça arttırırlar. Genetik hastalıkların bir kısmı Gebelik Kontrolleri sırasında bulunabilse de bir çoğu Gebelik Öncesi yapılan hazırlıklar sayesinde bulunabilir.

Yaşlı anne adayları hem doğurganlığın yaşamın çok erken bir evresinde kaybedilmeye başlanılacak olması hem de Gebelik problemlerinin ve Genetik hastalıkların çok daha fazla görülecek olması sebebi ile çok özel bir önemi vardır. Ek araştırmalar gerektirebilirler.

Anne adayının normal Jinekolojik muayenesini yaparım. Bu muayene dış Kadın organlarının, muayene aleti ile vajinanın ve rahim ağzının incelenmesini, Smear Testi alınmasını ve rahim ve yumurtalıkların değerlendirilmesini içerir. Smear testi rahim ağzı kanserinin erken teşhisini sağlayabilen bir testtir. Ben rahim ve yumurtalıkları değerlendirirken yüksek çözünürlüklü renkli doppler vajinal ultrasonografiden yararlanmaktayım. Bu yolla Kadın yolunda çeşitli sebeplerle sonradan kazanılmış hastalıklar (iltihaplar vb..) ya da doğuştan olan yapısal bozukluklarla (çift rahim gibi) karşılaşabilmekteyim. Muayenede gebeliği etkilemeyecek olsa da Anne adayının Kadın sağlığını etkileyebilecek bazı durumlar ile de karşılaşılabilir (myomlar, çeşitli tümörler gibi) Öyküde ya da bu muayene ipuçları elde edilirse daha detaylı başka jinekolojik muayene yöntemleri de vardır.

Anne adayının genel tahlillerini yaptırırım. Kansızlık, gebelikte geçirildiğinde bebeği sakatlayabilen ülkemizde oldukça sık görülen Akdeniz kansızlığı, Kızamıkçık, gizli şeker, Yüksek Kolesterol, Yüksek Tansiyon, Tiroit Bezi Hastalıkları gibi bazı hastalıklar, sağlıklı olduğunu düşünen kimi Anne adaylarında tarafımca saptanabilmektedir. Bunların Gebelik Öncesi çaresine bakılması gebelikteki bir çok sorunu engeller.

Son olarak saptadıklarım ile ilgili bilgiyi ve önerilerimi veririm. Bunu yaparken Baba ve Anne adaylarına Gebeliğe Hazırlık amaçlı olarak eğitim vermeye çalışırım. Çünkü bana göre konu hakkında iyi düzeyde bilinçlenmiş olmak ruh sağlığı açısından da olumlu etki yapabilmektedir. Onları ruhsal yönden gebeliğe hazırlamaya çalışırım.

Gebelikten birkaç ay önce başlanılan folik asit vitamininin takviyesi bebekteki bazı sakatlıkların görülme olasılığını azaltmaktadır bu sebeple gebelik öncesi folik asit içeren ilaç başlarım..

Op. Dr. Ahmet Suphi TOPRAK

Kadın Hastalıkları ve Doğum