Düşük kalorili 7 yaz yiyeceği

Düşük kalorili 7 yaz yiyeceği

Her bahar ve yaz, kadınların kilolarıyla ilgili yaşadıkları sorunlar ortaya çıkar. Çaresizce farklı diyet listelerine koşan pek çok kişi, kışın aldığı kiloları vermek derdine düşer. Ancak yaz ayları dondurma, milk shake, kek ve börek gibi çekici yiyecek ve içeceklerle doludur.

Sizin için harekete geçme zamanı geldiyse, önerilerimize kulak vererek, sağlıklı bir beslenme programı hazırlayabilirsiniz. Kilo vermeniz, kötü besleneceğiniz ve lezzetsiz yemekler yiyeceğiniz anlamına gelmez. İşte yiyeceklerinizin en önemli 7 tanesi.

Karides

Karides sadece lezzetli bir deniz ürünü değildir, aynı zamanda yağ oranı düşüktür. Bu protein dolu gıda, tam ve enerjik kalmak için yardımcınızdır.

B12 vitamini açısından zengin olan karides, özellikle ızgara ve güveçte yapılarak sağlıklı tüketilmelidir. Bir öğle yemeği alternatifi olarak ızgara karidesle lezzetlenmiş bir salata tercih edebilirsiniz.

Ton balığı

Hava sıcakken uzun uzun yemek yapmaktan sıkılanlara, son derece pratik bir yemek alternatifi… Konserve ton balığı en iyi seçimlerden biri olacaktır. Düşük kalorili, lezzetli ve sebzelerle, makarnayla ve salatayla çok yakışıyor.

Izgara sebze

Hayatınızdan asla çıkaramayacağınız en önemli besin sebzedir. Kalorisi düşük, vitamin ve mineral deposu olan sebzeleri her zaman ızgarada pişirerek tüketebilirsiniz. Elbette haşlama ve buharda pişirme yöntemleri de sağlıklı..

Izgara tavuk

15 dakika içinde hazırlanabilen muhteşem bir yemek arıyorsanız, yanında ol salatayla tavuk yiyebilirsiniz. Bu yemek protein, vitamin ve minerallerle doludur ve uzun süre size enerji verir.

Somon

Somon ızgara her zaman en iyi seçimlerden biridir. Sağlıklı ve hazırlaması kolaydır. Izgarada kısa sürede pişen somon balığını yanında haşlanmış sebzeler ve salatayla tüketebilirsiniz.

Yoğurt

Tam bir protein deposu olan yoğurt, düşük kalorili bir seçimdir. Yanında birkaç krakerle ve bir parça meyveyle hoş bir öğün olabilir. Üstelik enerjinizi oldukça yükseltecektir.

Karpuz

A ve C vitamini deposu olarak da tanımlayabileceğimiz karpuz, yaz aylarının vazgeçilmez meyvesidir. Vitamin açısından büyük bir kaynak olan karpuzu yaz aylarında serin serin tüketebilirsiniz.