Endometriozis ve çikolata kisti

Endometriozis ve çikolata kisti

Endometriozis, normal olarak rahim çeperinde olması gereken endometriyal dokuların vücudun başka yerlerine taşınarak oralarda yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunu olup bu bağlamda, endometriozis en yaygın olarak karın boşluğunda oluşur. Bu biriken dokular karın ağrısı ve kısırlık gibi birçok belirtiye neden olabilir.

Endometrioma: adet sırasında tüplerden karın içerisine akan kandaki hücrelerin yumurtalığa yerleşmesi ve daha sonra yumurtalık iç kısmına geçmesi ve bu hücrelerin oluşturduğu kanın birikmesi sonucunda kistik bir kitlenin meydana gelmesidir. Bilindiği gibi bütün kadınlarda dışarıya doğru adet kanaması olurken bir miktar kanda tüplerden karın içerisine dökülür. Bu kanın içerisinde rahim iç tabakasını saran ve her ay adet kanamasına neden olan hücreler de yer almaktadır. İşte bu hücreler yerleştikleri bölgelerde her ay kanamaya neden olarak bu şekilde yumurtalık kistlerine ya da diğer bölgelerde küçük kitlelere ve ağrıya neden olabilirler.

Nedeni:

Kesin sebebi halen bilinmemekle birlikte bu konuda en yaygın kabul gören teori, adet kanamaları sırasında dokuların fallop tüplerinden geçerek karın boşluğuna yerleşmesi ve burada büyümesi, gelişmesidir.

Endometrioziste kalıtsal yatkınlığın oldukça önemli bir faktör olduğu düşünüldüğünden, annenizde veya aile içinde başka bir kadında endometriozis olması sizde de olma olasılığını oldukça artırır.

Tanı

Kadının yumurtalıklarında oluşması durumunda, endometriozis her zaman olmamakla birlikte ultrason işlemi ile görülebilir. Kesin tanı yalnızca laparoskopi işlemi veya açık ameliyatla konulabilir.

Laparoskopi, karındaki çok ufak bir kesiden küçük bir teleskop yerleştirilerek yapılan bir işlemdir.

Laparoskopi hastalığa tanı konulmasında oldukça yararlı bir işlem olup, ayrıca hastalığın ciddiyetine ilişkin oldukça açık fikir de verir. Bu işlem ayrıca, uzman doktorun sizin için en iyi tedavi planını hazırlamasında da yardımcı olur.

Konulan tanının doğrulanması için bir patoloji testi veya ‘biyopsi’ yapılır. Endometriozis belirtileri bazen diğer sağlık problemleriyle karıştırılabildiğinden, bu testin yapılması oldukça önem taşır.

Endometriozis ne tür sorular yaratabilir?

Endometriozis birçok kadında hiçbir belirti göstermemesine veya herhangi bir probleme karşın, durum her zaman böyle olmaz.

Endometriozisin yaygın belirtileri şunlardır:

  • Ağrılı adet.
  • Ağrılı cinsel ilişki.
  • Adet öncesinde karın ağrısı.
  • Sırt ağrısı.
  • Enerji azlığı.
  • Dışarı çıkarken ağrı olması.
  • Bu belirtilerin tümünün başka nedenleri de olabilir.

Hastalığın başka belirtileri görülmemesine karşın, hamile kalmakta güçlük çeken bazı kadınlarda endometriozise rastlanmaktadır.

Endometriozis doğurganlığı nasıl etkiler?

Birçok nedeni olan kısırlığın ayrıca herhangi bir çiftte birden fazla nedeni de olabilir. Hamile kalmakta güçlük çeken kadınlarda endometriozis hastalığı görülebilir. Bu kadınların çok azında endometriozisin neden olduğu yara dokusu Fallop tüplerinde tıkanıklığa neden olur.

Çoğu kadında endometriozisin doğurganlığı etkileme nedenleri henüz tam olarak bilinmemekle birlikte spermleri öldüren doğal toksinler ürettiği ve ortamdaki kimyasal dengeyi değiştirerek yumurtaların döllenme olasılığını azalttığı ileri sürülmektedir..

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum