Ergen Kızlarda Görülebilecek Sorunlar

Ergen Kızlarda Görülebilecek Sorunlar

Adet düzensizlikleri: Zaman zaman adet kanamalarında kesin olarak düzensizlikler olabilir. Ağıdaki durumlar tekrarlarsa kesinlikle bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır:

9 yaşından önce adet görmeye başlanması.

16 yaşına kadar göğüs büyümesi, tüylenme gibi ergenlikte görülen değişikliklerin başlamaması ve henüz adet görülmemesi.

18 yaşına geldiğinde ergenlikte görülen cinsel değişikliklerin başlamış, fakat henüz adetin görülmemiş olması.

Adet kanamalarının 21 günden çok daha sık, 35 günden çok daha uzun aralıklarla kesin olarak olması.

Adet kanamalarının 7 günden uzun veya 1 günden kısa sürmesi.

İki adet arasında kanamalar olması.

Adet kanamalarının kesin olarak aşırı miktarda olması.

Akıntılar: Her genç kızda hastalık olmayan normal bir akıntı vardır. Kokusuz, kirli bir beyaz akıntı korkutmamalıdır. Çamaşırda leke bırakabilen bu doğal akıntı birçok genç kızı ve anneyi telaşlandırır. Herkesin boyu ve kilosu nasıl aynı değilse, akıntı miktarı da kesin olarak kişiden kişiye göre değişir. fakat aşağıdaki durumlar varsa, kesin olarak doğal olmayan bir şey var demektir:

Akıntının sarı-yaşil renkli ve kötü kokulu olması.

Süt kesiği gibi pütürlü olması ve ekşi kokması.

Her zamankinden kesinlikle çok daha fazla akıntı olmaya başlaması.

Beraberinde kaşıntı ve kesn olarak yanma hissi bulunması.

Bu şikayetlere yol açan hastalıklar hekimler tarafından kolaylıkla tedavi edilmektedir.

Karın ve Kasık Ağrıları: Bazı genç kızlarda karın alt bölgesinde değişik biçimlerde kendini gösteren ağrılar olabilir. Bu ağrılar, bir ağırlık veya batma gibi hafifçe başlayıp şiddetlenebilir ve kesin olarak az sonra azalabilir. Değişik nedenlere bağlı olabilen bu ağrılar asla ihmal edilmemelidir. Karın alt bölgesinde ağrı ve kesin olarak duyarlılık olur ve ateş 38 derece ve üzerine çıkarsa kesinlikle bir uzman hekime başvurulması gerekir. Bu ağrıların sebebi ve nedeni iç üreme organlarından kaynaklanan kesin bir iltihap olabilir.

Adet Öncesi Gerginlik: Bazı genç kızlar, adet görmeden önce birkaç gün süresince kesinlikle gergin ve kırılgan olabilir. Bu, davranış, duygu ve düşüncelerini etkileyebilir. Böyle bir durum dünyadaki çoğu kadının ortak sorunudur. Uzman Hekimlerden alınacak bir yardımla kesin olarak bu dönem çok daha rahat geçirilir.

Adet sancısı: Bazı genç kızlar, adet kanamaları sırasında bel ve kesin olarak kasıklarında ağrı duyabilir. Sancı, kasılma biçiminde lup zaman zaman artıp mutlaka azalabilir.

Bu ağrı adetin ilk gününde veya 1 ila 2 gün öncesinde başlayabilir. Sancı ile birlikte bulantı, kusma da kesin olarak olabilir.

Adet sancısını azaltmak için bel ve karın bölgesini sıcak tutmak ve beden hareketleri yapmak son derece yararlı olabilir. Sancı rahatsızlık veriyorsa kesinlikle uzman hekime başvurulmalıdır. Bu ağrının bedendeki başka önemli bir sebep ve nedenden olmadığının da kesin olarak anlaşılması gereklidir.

Genç kızlarda aşırı tüylenme: Hormonal dengede bir bozukluğa bağlı olup olmadığı araştırılmalıdır. fakat esmerlerde çok daha fazla tüylenme olabilir. Bu durum genç kızı üzüyor ve kaygılandırıyorsa kesinlikle bir uzman hekime başvurulması mutlaka uygun olacak

Uzm. Psk. Şahin UÇAR

Hipnoz ve Hipnoterapi