Erkek Kısırlığı

Erkek Kısırlığı

Kısırlık tarif olarak, çiftlerin bir yıl boyunca korunma olmadan, istemelerine rağmen çocuklarının olmaması olarak tanımlanır. Kısırlık, toplumda görülme oranı yüzde 15. civarındadır.

Erkek ve kadın arasındaki dağılıma gelince, 1/3 erkek sorunlu, 1/3 kadın sorunlu, 1/3 ise erkek ve kadın birlikte aynı anda sorumludur. Yani ortalama yüzde 50. ila yüzde 50. bir pay olarak dağılım gösterir.

Erkek kısırlığının en sık görülen nedenleri arasında yüzde 42. ile Varikosel bulunur. Varikosel’i, enfeksiyonlar, hormonal nedenler, genetik nedenler, inmemiş testis, testis yetmezliği, cinsel fonksiyon bozuklukları takip eder.

Erkek kısırlığında tedavi nedene yönelik olarak düzenlenir. Amaç sperm sayı ve kalitesini normale yakın bir hale getirebilmektir. Varikosel tespit edilen hastalarda ameliyat mikroskobu altında ameliyat yapılır. Hormon yetmezliklerinde gerekli hormon takviyesi yapılabilir veya enfeksiyon varsa antimikrobik tedavi uygulanabilir. Sigara ve yoğun alkol alımı olumsuz etkileri kanıtlanmış olduğundan kullanımları engellenir.

Eğer semen analizinde sperm yok ise doğrudan kaynağından yani testisten sperm elde etmeye yönelik yöntemlerden biri seçilebilir (tese, tesa, mesa). Elde edilecek spermler bir daha bulabilme güçlüğü nedeniyle oldukça kıymetli olduğundan bu spermleri dondurarak saklayabilecek klinikler bu alanda çok daha yararlı olur.

Op. Dr. Burcu KARDAŞ ARSLAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum