Erkeklerde kısırlığın nedenleri

Erkeklerde kısırlığın nedenleri

Brusella kadınlardan ziyade erkeklerde daha fazla sorun yaratıyor. Bir erkek brusella enfeksiyonu geçiriyor ise, yüksek ateşten kaynaklanan kısırlık durumu olabilir.

İnsanları hasta eden bin 700 ayrı etken bulunur. Bunun yüzde 60’ından daha fazlası hayvanlardan kaynaklanır.

Halk tarafından çok iyi bilinen brusella hastalığının hayvanlardan insana buluşma oranı yüksektir. Hastalık birinci derecede hayvanın atık sularıyla direkt olarak teması halinde iken bulaşır. Ayrıca taşıma, soluma yöntemiyle ve gözden de bulaşabilir.

Hastalık kadınlarda daha fazla görülür. Kadınlar hayvanlarla birebir ilgilenir. Bu hastalığa yakalanan kişi yoğun şekilde antibiyotik kullanmalıdır. Bununla ilgili birkaç antibiyotik var. Bu hastalık kadınlardan ziyade erkeklerde sorun teşkil ediyor. Bir erkek brusella enfeksiyonu geçiriyorsa, özellikle yüksek ateşten kaynaklanan kısırlık durumları söz konusu olabilir. Üreme organlarında sıkıntı yaşanabilir. Bu oran kadınlara göre erkeklerde çok daha fazladır.

İLERİKİ YILLARDA KALP SORUNLARI YAŞANABİLİR

Hastalık süt ve süt ürünlerinden de geçer, hastalığa yakalanan kişinin eklemlerinde şişme meydana gelir. Enfeksiyon kapan kişi aynı zamanda yüksek ateşle karşı karşıya kalabilir. İlerleyen zamanlarda kalpte de büyük sıkıntılar çıkabilir ve sinirsel belirtiler görülebilir. Hastalıkla mücadele edebilmenin en önemli yolu, süt ürünlerini üretirken doğru işlemleri uygulamak ve mutlaka hayvanların aşılanmasını sağlamaktır.