Evliliklerde güvenin yeniden kazanılması

Evliliklerde güvenin yeniden kazanılması

Aldatma, yalanlar ve tutulmayan sözler bir evliliği ele geçirdiğinde, eşler arasındaki güven ciddi derecede sarsılır. Ancak bu evliliğin hiçbir şekilde kurtarılamayacağı anlamına gelmez.

Eşiniz, aranızdaki güvenin kaybolmasına neden olan bir şey yaptığında, evliliğinizdeki güvenin yeniden oluşturulması zor olabilir ve uzun zaman alabilir. İşte güvenin tekrar kazanılması için size verebileceğimiz bazı tavsiyeler:

Sizin yapmanız gerekenler

– Geçmişi ardınızda bırakarak, yeniden sevme kararı alın. Eşinizle aranızdaki güveni sarsan olayı takıntı haline getirmekten vazgeçin.

– Affetmeye ya da affedilmeye karar verin.

– Eğer aldatarak ya da yalan söyleyerek eşinizin güvenini kaybeden sizseniz, davranışlarınızı değiştirerek hatanızı tekrarlamayacağınızı eşinize hissettirin.

– Anlaşmazlığı tetikleyebilecek sözcükler kullanmayın. Suçlayıcı olmayan ‘ben’ cümleleri kurun ve her zaman, asla, zorundasın, yapmalısın ya da yapmalıydın gibi sözcüklerden sakının.

İki tarafın da yapması gerekenler

– Evliliğinizi yeniden yoluna koymak için eşinizle birlikte belli hedefler belirleyin.

– Hem eşiniz hem de siz, evliliğinize ve birbirinize olan bağlılığınızı yenileyin.Hata yapan tarafın, kalbi kırılan eşin acısını paylaşması gerekir. Diğer eş ise aldatılmanın ya da kendisine yalan söylenilmesinin yıkıcı etkisinin yarattığı üzüntüyü anlamalıdır.

– Birbirinizi yalnızca kulaklarınız ve beyninizle değil, yüreğinizle dinleyin.

– Birbirinize karşı tamamen dürüst olun.

– Güvenin sarsılmasına neden olan olayın daha iyi anlaşılması için yardım almaktan çekinmeyin.

– Birbirinize, ilişkiniz ya da aldatma hakkındaki sorularınıza açık ve dürüst cevaplar almayı hak ettiğinizi hatırlatın.

Bunları unutmayın!

– Güvenin yeniden kazanılması zaman alacağını kabullenin. Bir gecede her şeyi eskiden olduğu haline geri döndüremezsiniz.

– Yaşananları ya da aldatmayı hatırlamanız normaldir. Bunları unutamasanız bile ancak acınız zamanla azalacaktır.

– Duygularınızı kabul edin ve bunları eşinizle mutlaka paylaşın.

Eğer tüm yaşananlara rağmen eşinizi hala seviyor ve onun da sizden vazgeçmek istemediğini biliyorsanız, ilişkinizdeki güveni yeniden canlandırabilirsiniz. İhtiyacınız olan yalnızca biraz zaman, sabır, birbirinize bağlılık, sevgi ve affetmektir.